leser
-
pot. pejorat. człowiek leniwy, który próbuje uniknąć wykonania pracy, a przymuszony wykonuje ją jak najmniejszym wysiłkiem
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Usposobienie człowieka
określenia człowieka ze względu na jego usposobienie -
Nie widzę powodu, by pożyczać notatki, na których przygotowanie poświęciłem kupę czasu, jakiemuś leserowi - argumentował Krzysiek, student ekonomii. - To normalne, że chcę być lepszy od innych. Trudno, żebym na egzaminie pomagał komuś, którego widzę pierwszy raz, bo w czasie wykładów on chodził na piwo.
źródło: NKJP: Łukasz Wichłacz: Egoizm czy walka o swoje?, Dziennik Łódzki, 2004-06-24
Nie bawiąc się w dyplomatyczne wybiegi nazwał część swych kolegów posłów obibokami i leserami. Niewielu się oburzyło, bo też trudno się oburzać na kogoś, kto mówi prawdę.
źródło: NKJP: Janina Parandowska: Klub Obiboków i Leserów, Polityka nr 2304, 2001-06-30
Matura z historii była jednakowo trudna dla kompletnego lesera, jak i kogoś komu zależało cały rok. Wynikało to z prostego faktu, iż ten egzamin niedostatecznie sprawdzał wiadomości, opierając się prawie w całości na analizie materiałów źródłowych. Tak to nie powinno wyglądać.
źródło: NKJP: Internet
Przykładowo w Kanadzie wykładowca, który jest leserem, podlega wnikliwej kontroli studentów. Ci oceniają go w anonimowej ankiecie, w której wytykają wszystkie błędy i karygodne zachowania. I jeśli powiedzą, że mają go dosyć – profesor wylatuje.
źródło: NKJP: trollbartus: Jak pozbyć się chamskiego wykładowcy, Dlaczego?, 2009-08-09
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. leser
leserzy
ndepr lesery
depr D. lesera
leserów
C. leserowi
leserom
B. lesera
leserów
N. leserem
leserami
Ms. leserze
leserach
W. leserze
leserzy
ndepr lesery
depr -
niem. lässig 'niedbały'
Prawdopodobnie inne znaczenie: 'oszust (?)'