Pochodzi od pralni odzieżowych, które w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych były rodzajem działalności najczęściej wykorzystywanej przez mafię do procederu legalizowania bezprawnie zdobytych pieniędzy.
Definicja
działalność gospodarcza służąca do tego, by za jej pomocą formalnie zalegalizować pieniądze pozyskane z działalności przestępczej, takiej jak handel narkotykami czy wymuszanie haraczy
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
przestępstwa
Cytaty
Firma może być też wykorzystywana jako pralnia brudnych pieniędzy. Wielu rodzimych gangsterów prowadziło własne knajpy: to ich działalność miała, w zależności od aktualnych potrzeb, wykazywać zyski bądź straty.
źródło: NKJP: Marek Świercz, (AMC), Anna Malinowska: F jak firma, Dziennik Zachodni, 2005-08-05
Jaki to pieniądz napędza koniunkturę giełdy - mam tu na myśli koniunkturę tak ostatnio głośną - w której wypadku ustawa nie stanowi o konieczności legitymizacji, czyli udowadniania pochodzenia pieniądza. I to jest podstawowy mankament, ponieważ giełda jest w tej chwili być może jedną wielką pralnią brudnych pieniędzy [...].
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 29.12.1993
Gubińscy policjanci mówią, że miejscowe agencje to pralnie brudnych pieniędzy na usługach grup spoza Gubina. To miasto frontowe, gdzie ścierają się różne wpływy. Dlatego jesienią ktoś rozstrzelał „Mikiego”, miejscowego seksbiznesmena. Zginął przed swoim domem.
Pirackie wytwórnie mogą być także pralniami brudnych pieniędzy. [...] Operatywni „biznesmeni”, właściciele spółek zarejestrowanych w Krakowie, przy okazji „wyprali” 15 mln dolarów, które przeszły przez polski system bankowy. Za te pieniądze „zakupili” specjalistyczne oprogramowanie do wypieku pieczywa francuskiego oraz testowania stanu technicznego samochodów.
źródło: NKJP: Piracki biznes: Dziennik Polski, 1998-06-26