UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

ktoś wyciągnął kopyta

ktoś wyciągnął nogi

Definicja

pot. 
ktoś umarł

Warianty

  • ktoś wyciągnął nogi

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA Bieg życia śmierć

Relacje znaczeniowe

synonimy:  Bóg powołał do siebie kogoś, fiknąć, kipnąć, kojfnąć, ktoś dokonał żywota, ktoś kopnął w kalendarz, ktoś odwalił kitę, ktoś położył się do grobu, ktoś przeniósł się na łono Abrahama, ktoś rozstał się z życiem, ktoś wydał ostatnie tchnienie, ktoś wywinął orła, ktoś wyzionął ducha, ktoś zamknął oczy, ktoś zasnął na wieki, ktoś zszedł z tego świata, odejść, pomrzeć, przekręcić się, skonać, skończyć się, umrzeć, wykitować, wykopyrtnąć, wykorkować, zdechnąć, zemrzeć, zgasnąć, życie uszło z kogoś
antonimy:  ktoś przyszedł na świat, narodzić się, urodzić się

Cytaty

Jak będziesz tak wszystko brał sobie do serca, to wykorkujesz raz, dwa, ani się obejrzysz, jak wyciągniesz kopyta i nasze kochane Radio zafunduje ci nekrolog.

źródło: NKJP: Jerzy Krzysztoń: Obłęd, 1983

- Nie kręć się tak, siedź spokojnie i dziękuj Bogu, że masz matkę, która usuwa ci wszy spod kołnierza. Inaczej już dawno zapadłbyś na tyfus i wyciągnął kopyta.

źródło: NKJP: Bogdan Wojdowski: Chleb rzucony umarłym, 1975

- Tacy duzi, a wierzą w klątwy. Nie ma czegoś takiego jak klątwa. Nie wystarczy kogoś przekląć, by wyciągnął kopyta. Nic nie dzieje się samorzutnie.

źródło: NKJP: Mariusz Kaszyński: Rytuał, 2008

Stary piernik, pierdoła, paralityk, ojcem każe się zwać, a jest mi przecie ino strykiem, ojcowym bratem. Ale mus to ścierpieć. Bo kiedy wreszcie wyciągnie nogi, ja, najstarszy Stercza, zostanę wreszcie głową rodu.

źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002

Pomyłka, widzi ksiądz, że jestem zdrowy. Całkiem zdrowy. To tylko mojej rodzinie śpieszy się, żebym wyciągnął nogi, uwolnił ich od siebie. Ciągle mnie tak denerwują.

źródło: NKJP: Marek Harny: Zdrajca, 2007

Odmiana

typ frazy: fraza czasownikowa

dk, npch, odmienny: wyciągnąć

odpowiednik aspektowy: ktoś wyciąga kopyta

Data ostatniej modyfikacji: 12.03.2014
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj