kobieta w wyniku małżeństwa oddała współmałżonkowi na własność dobra materialne wskazane towarzyszącym rzeczownikiem lub też kobieta w wyniku wstąpienia do klasztoru oddała klasztorowi na własność dobra materialne wskazane towarzyszącym rzeczownikiem
Warianty
ktoś wniósł posag
ktoś wniósł wiano
Kwalifikacja tematyczna
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Rodzina
relacje rodzinne
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Finanse
własność
Połączenia
ktośwniósł w posagucoś mężowi; klasztorowi, zgromadzeniu ktośwniósł w posagu majątek, pieniądze, posiadłość, wieś, ziemię
żona wniosła w posagucoś
Cytaty
[...] wniosła w posagu mały majątek. Było tam trochę ziemi, młyn i jedno pole naftowe z szybem.
źródło: NKJP: Marian Satała: Tęsknota za ojcowizną, Gazeta Krakowska, 2003-06-10
I wesele musi huczne wyprawić, może nawet cała Rada zjedzie? O złoto nie musi się martwić, skarbiec pełen, a Giona w posagu wniesie mu dwa razy tyle. Z takim majątkiem może być jak noc brzydka, on jej wcale oglądać nie musi.
źródło: NKJP: Iwona Surmik: Ostatni smok, 2005
Jak wiesz, twoja matka nie wniosła mi w posagu ani pieniędzy, ani koligacji i znajomości w sferach, które nazywa się dobrymi - czy to przez snobizm, czy to przez wzgląd na korzyści praktyczne, jakie mogą wyniknąć z kontaktu z tymi sferami.
[...] Ściepko wyobrażał sobie sklep na wzór sklepu swego teścia, Anatola, a może nawet ojca tamtego (który miał w Drohobyczu kram bławatny, wniesiony w posagu przez drugą żonę, podstarzałą wdowę po poprzednim właścicielu, Sarę Grynbaum) [...].
źródło: NKJP: Jacek Dehnel: Balzakiana, 2008
W roku - 1850 - s. Daleszyńska wstępując do zgromadzenia ss. szarytek wniosła w posagu grunt przylegający do ul. Długiej, który przełożona sprzedała miastu w zamian za subwencję umożliwiającą jego kompleksową rozbudowę.
źródło: NKJP: Jolanta Sielska: Pod wodzą siostry Petroneli, Gazeta Poznańska, 2003-08-23
Skończyła trzy klasy szkoły podstawowej. Żeby wejść do klasztoru, który umiłowała, musiała wnieść posag pieniężny. Na ten posag ciułała, pracując jako służąca.
źródło: NKJP: Faustyna, Dziennik Polski, 2000-05-12
Zgodnie z prawem musiała wnieść wiano w wysokości nie niższej niż 150 guldenów, czyli 50 lokalnych florenów (wartość ok. pół kilograma złota).