ktoś przestaje się interesować i zajmować jakąś osobą lub rzeczą
Warianty
ktoś zostawia kogoś/coś samemu sobie
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
Cytaty
Wcześniej jednak trzeba je odpowiednio przygotować, wytłumaczyć, że to będzie smutna uroczystość, że ludzie będą płakać, żeby nie bało się reakcji innych. No i ani na chwilę nie można wtedy pozostawiać dzieci samych sobie.
źródło: NKJP: Zdzisłąwa Górska: Życie i śmierć, Dziennik Zachodni, 2002-03-18
W praktyce poziom aktywności kulturalno-oświatowej był bardzo zróżnicowany - niejednokrotnie ograniczał się do wieczorków połączonych z deklamacją utworów poetyckich, ale zdarzały się sytuacje, kiedy wypoczywającym nie oferowano niczego, pozostawiając ich samym sobie. Na wczasach pogoda była kiepska, telewizory, a było ich trzy - wysiadały, wczasowicze wałęsali się bezczynnie.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba (red.): Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych: praca zbiorowa, 2004
– Po zakończeniu nauki w gimnazjum nie pozostawiamy ich samym sobie – podkreśla pani Sosin. Przechodzą pod opiekę Młodzieżowego Biura Pracy przy Hufcu, kontynuują naukę w zasadniczej szkole. Najlepsi zostają w zakładach, w których odbywali praktykę.
źródło: NKJP: Beata Wolańska: Nauka i praca, Trybuna Śląska, 2003-08-07
Wypalane ścierniska zwykle pozostawiane są same sobie. Nikt ich z reguły nie pilnuje. Ogień swobodnie przenosi się sam [...].
źródło: NKJP: (pen): Wypalają pomimo zakazów, Dziennik Bałtycki, 2011
Mąż umiera, ale nie pozostawia żony samej sobie. Pomaga jej wyjść z załamania, zlecając poczcie dostarczanie pisanych przez siebie przed śmiercią listów, w których daje żonie wskazówki, jak dalej żyć.
Nie chcemy przedsiębiorców zostawiać samym sobie, ale mamy ograniczone możliwości finansowe. Jeśli gmina miałaby pokryć 15 proc. różnicy, to zapłacą za to podatnicy [...].
źródło: NKJP: Bartosz Chochołowski: Jak ugryźć 15 procent, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2004-06-25