odmiana powieści popularna na przełomie XVIII i XIX wieku, wyróżniająca się tematyką związaną z różnymi zjawiskami nadprzyrodzonymi i narracją mającą u czytelnika wywołać nastrój strachu i grozy
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
literatura
Wisława ma lat osiem lub dziewięć, kiedy w ręce wpada jej romans grozy. Tytułu nie pamięta, [...] pamięta za to uniesienie, z jakim pochłaniała książkę, i rozpacz, że rzecz cała zbliża się do końca. Wtedy to postanowiła napisać własną powieść.
źródło: NKJP: Anna Bikont, Joanna Szczęsna: Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny, Gazeta Wyborcza, 1997-01-18
Niezwykle popularny, zwłaszcza od czasu rozkwitu powieści gotyckiej, zwanej też romansem grozy, motyw wampiryzmu uległ w opowiadaniach Poego wyraźnemu wysubtelnieniu i wyrafinowaniu.
źródło: NKJP: Grzegorz Gazda, Agnieszka Izdebska, Jarosław Płuciennik (red.): Gotycyzm i groza w kulturze, 2003
Jako Luiza K. Delacourt pisała w tajemnicy przed mężem popularne romanse grozy, jako Joan Foster była znaną i cenioną autorką feministycznej powieści „Pani wyrocznia” .
źródło: NKJP: Aneta Górnicka-Boratyńska: Kobieta rozdwojona, Gazeta Wyborcza, 1997-07-29
W „Opactwie Northanger” Austen parodiuje powieści gotyckie, których była wielką miłośniczką, ale jednocześnie uważną czytelniczką. Sam tytuł powieści daje już sygnał związku z osiemnastowiecznymi romansami grozy i ich tytułami, wskazującymi na tajemnicze miejsca mrożącej krew w żyłach akcji [...].