Czasami ludzie mówią, że noclegownie dla bezdomnych nie są potrzebne. Każdy jest kowalem własnego losu i powinien odpowiadać za swoje błędy. Zbyt radykalne to myślenie, zbyt okrutne. Los dotyka również ludzi bez ich winy. Choroba też nie wybiera.
źródło: NKJP: Za 17 złotych dziennie, Dziennik Polski, 2000-05-26
Lewica zrodzona przez kapitalizm była odruchem sprzeciwu wobec jego prężnej, drapieżnej i bezwzględnej u zarania siły. Przeciwstawiała się skrajnie liberalnej zasadzie, głoszącej, że każdy człowiek jest kowalem własnego losu, jest wolny i od niego jedynie zależy, jak tę wolność wykorzysta i co w życiu osiągnie.
źródło: NKJP: Teresa Bogucka, Gazeta Wyborcza, 1992-11-21/22
Ostatnia szczególność sposobu myślenia klasy zadowolonych jest delikatnej natury. Próbuje ona jakoś uzasadnić fakt, iż odrzuca się publiczną odpowiedzialność za los ludzi biednych. Najprostszym tłumaczeniem jest ocena, że ludzie biedni są w pewnym sensie sami sobie winni. Że każdy jest kowalem swego losu. Uspokajając w ten sposób własne sumienie ludzie zadowoleni utwierdzają się zarazem w przekonaniu o szkodliwości pomocy społecznej - która jakoby utrudnia ludziom biednym wydobycie się z nędzy.
źródło: NKJP: Szymon Jakubowicz: Biada Pokrzywdzonym, Gazeta Wyborcza, 1993-03-16
Zawsze z przekonaniem odrzucałem myślenie amerykańskiego pragmatyzmu głoszące, że człowiek jest kowalem swojego losu. Nieporównywalnie bliżej mi do Czechowa, który pisał, że świat jest pułapką, życie jest problemem bez wyjścia, ale że trzeba pracować.
źródło: NKJP: Praca między słowami, Dziennik Polski, 2001-05-11