Określenie pochodzi od tytułu zbioru Geflügelte Worte niemieckiego filologa Georga Büchmanna wydanego w 1864 r.
Definicja
jęz.
wyrażenie, któremu można przypisać autorstwo lub pochodzenie z konkretnego tekstu, a potem zostało upowszechnione i używane jest w oderwaniu od pierwotnego kontekstu
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
wytwory działań intelektualnych człowieka
Cytaty
Ta pochwała zawsze mnie złości, bo wyjątkowo ciężko piszę. Jakbym „łańcuch kotwiczny wysrywał”, by posłużyć się skrzydlatym słowem Bohdana Czeszki, który na pytanie: Jak ci się pisze, Bodziu? zawsze tak odpowiadał.
źródło: NKJP: Jarosław Abramow-Newerly: Młyn w piekarni, 2002
Istotnie, satyry i piosenki Boya dotyczą przeważnie spraw od dawna przebrzmiałych i zapomnianych, ale jeśli mimo to wciąż jeszcze potrafią bawić i śmieszyć, może tę swoją siłę komiczną nadal zachowają? W każdym razie urywki z nich żyją w powszechnej pamięci jako skrzydlate słowa (Przypomnijmy choćby: „Z tym największy jest ambaras, Żeby dwoje chciało naraz”, „Bo paraliż postępowy, Najzacniejsze trafia głowy” [...]).
źródło: NKJP: Fortepian Boya-Żeleńskiego, Dziennik Polski, 2001-07-06
Napisała bowiem, że „przerabiali” właśnie na lekcji języka polskiego wiersz Śpieszmy się. Wywodzi się z niego - przypomnijmy - bodaj najsłynniejszy aforyzm Księdza, na stałe już zadomowiony wśród skrzydlatych słów: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
źródło: NKJP: Krzysztof Kolberger: Przypadek nie-przypadek, 2007