CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie
Cytaty
Skłonny byłem uznać słowa Kornfelda za powszechne prawo życia. Tu jednak łatwo zejść na manowce. Trzeba by konsekwentnie uznać, że ci, których ukarano jeszcze surowiej - rozstrzelani, spaleni na stosie - musieli być jakimiś superłotrami. (A tymczasem - właśnie niewinnych karze się najsurowiej i najskwapliwiej).
źródło: NKJP: Aleksander Sołżenicyn: Archipelag Gułag tom 2, 1977
Dla odmiany zacząłem robić prasówki z prohibitów i prasy zagranicznej, do której miałem bezczelny dostęp. Jedna z nich została poświęcona Dziecięciu Europy. Czytaliśmy poemat i dyskutowaliśmy o tym, jak wielki poeta zszedł na manowce.
źródło: NKJP: Ernest Bryll: O trzeciej nad ranem, 2009
Do takich motywów należy powielany wielokroć spisek potężnych, utajonych wewnątrz ludzkości sił, jakichś sekt wywodzących się od kosmitów albo od pradawnej, wymarłej przed wiekami rasy. Jej przedstawiciele, niegdyś władcy świata, z czasem zmarnieli i zeszli na manowce, utraciwszy podstawy swej potęgi.
źródło: NKJP: Marek Oramus: Maszyny z mięsa, Dziennik Polski, 2005-06-09
- Biorę najlepsze wzorce od posła Kazimierza Sasa, tak jak wiele się nauczyłem od posła Czerwińskiego, póki nie zszedł na manowce. Chcę iść z mieszkańcami, osiedlami, bo wiem, że ci ludzie wymagają większego szacunku, takiego urządzenia spraw publicznych i komunalnych, które im ułatwi życie.
źródło: NKJP: Henryk Szewczyk: Mam z czego żyć, Gazeta Krakowska, 2002-08-09
Nie próbuj samodzielnie budować systemu teologicznego w oparciu o garść cytatów z Pisma św., jakie samodzielnie wypatrzyłeś. Zejdziesz na manowce. Zaufaj magisterium Kościoła, w którym jest Duch Święty, zesłany na Apostołów w Wieczerniku i przekazywany przez nakładanie rąk po wsze czasy.
źródło: NKJP: Internet
Jeżeli człowiek wejdzie w III Tysiąclecie bez Ewangelii, to zejdzie na bezdroża, bo nie będzie miał szacunku dla siebie i nie odkryje swojej godności.
źródło: NKJP: (HSZ): Quo vadis homo?, Gazeta Krakowska, 2001-12-03