jakieś wydarzenia lub zjawiska wzajemnie się warunkują w taki sposób, że uniemożliwia to zmianę
Warianty
rzadziej
kółko się zamyka
Kwalifikacja tematyczna
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
jakość i intensywność
Cytaty
Adam nieraz zastanawiał się, czego ci pacjenci naprawdę chcą? Każdy chciałby być załatwiony bez czekania. Każdy chciałby być poważnie potraktowany — na to potrzeba czasu i tu koło się zamyka. Nie da rady szybko i porządnie załatwić 30 osób!
źródło: NKJP: Adam Strączek: Wyznanie lekarza-łapownika, 1995
[...] przyznaje, że często zdarzają mu się napady obżarstwa. Wymiata wszystko z lodówki. Potem przychodzą wyrzuty sumienia, które idzie zdusić w siłowni. Ćwiczy kilka godzin, przez co nie wyrabia się w pracy. I znowu stres, znów lodówka i koło się zamyka.
źródło: NKJP: Maja Gawrońska: Adonis, kolega Barbie, Ozon, 2005
Pomoc finansowa trafi jedynie do tych, którzy na nią zasługują. Najpierw trzeba wziąć się do roboty, udowodnić, wykazać, dopiero później wymagać [...]. Tyle tylko że nikt się nie weźmie do roboty, jeżeli mu się wcześniej nie zapłaci. Koło się zamyka [...].
źródło: NKJP: Zdzisław Ambroziak: Od ściany do ściany, Gazeta Wyborcza, 1994-03-09
Nowelizacja daje im też dostęp do tajemnic bankowych i ubezpieczeniowych. - Mafie lokują pieniądze z przestępstwa w biznes. Należy sprawdzić firmy, ich rachunki bankowe. Dotychczasowa sytuacja była paranoiczna - prokurator mógł zwrócić się o odtajnienie kont dopiero wówczas, gdy przedstawił podejrzanemu zarzuty. Do tego jednak często potrzebna była znajomość kont. W ten sposób koło się zamykało [...].
źródło: NKJP: Podejrzana ustawa, Dziennik Polski, 2001-06-25
„Gorsze dzieci” wedle wszelkiego prawdopodobieństwa staną się gorszymi dorosłymi: ich sytuacja jest jak klatka bez wyjścia. Nie skończą dobrych szkół; nie zyskają szans na podjęcie studiów. Dostępna dla nich będzie tylko najniżej płatna praca. Koło się zamknie - odziedziczą upośledzony status swoich rodziców.
źródło: NKJP: Ewa Nowakowska: Gorsze dzieci, Polityka, 2000-02-26
W chwili, gdy na powierzchni wody tworzy się zielony kożuch, dostęp światła do głębszych rejonów rzeki jest mniejszy, co z kolei powoduje, że obumierają i gniją rosnące tam glony. W efekcie tego rozkładu ilość tlenu maleje, zwiększa się natomiast ilość składników organicznych - pożywki dla glonów. Kółko się zamyka, a Baczyna zielenieje coraz bardziej.
źródło: NKJP: Mirosława Bożyńska: Trzeba natychmiast pogłębić koryto, Gazeta Wrocławska, 1999