graficzne przedstawienie obiektu, w którym w sposób schematyczny zawarto dokładne informacje dotyczące jego kształtu, wymiarów, wykonania i montażu poszczególnych elementów
Noty o użyciu
Zapisywane również w formie skróconej: rysunek tech. lub rys. tech.
Warianty
szkic techniczny
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
miejsca i czynności związane z przemysłem
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Budownictwo
czynności związane z budową
Połączenia
nauczyciel; znajomość rysunku technicznego zajęcia z rysunku technicznego
wykonać, zrobić rysunek techniczny
Cytaty
Z dwóch stron na słupach wisiały tablice ogłoszeniowe, zapełnione zdjęciami, wykresami, kopiami dokumentów, foliami pokrytymi odręcznymi notatkami. Adrian zwrócił uwagę na duży rysunek techniczny, który wyglądał jak przekrój fabryki z ogromnymi kominami, piecami i turbinami u podstawy. [...] - A to nasz wzorcowy projekt. Spalarnia odpadów.
źródło: NKJP: Rafał Nowakowski: Rdza, 2008
Potem robi się rysunki techniczne; dla stolarni, malarni i szczegółowe dla pracowni krawieckiej, i fryzjerek (jeśli są potrzebne peruki), itp.. - Tron na przykład, trzeba rozrysować w kilku rzutach - pokazują szkice.
W kącie tablica kreślarska. Nad plątaniną linii rysunku technicznego dumny napis: „Samolot amatorski Aircab K-01. Wszelkie prawa zastrzeżone. Konstruktor i wykonawca Bogdan Król” .
źródło: NKJP: Włodzimierz Kalicki: Czarodziejski dywan, Gazeta Wyborcza, 1996-04-26
Na co dzień J. Rynkiewicz jest technikiem budowlanym. Jego związków z malarstwem trzeba szukać jeszcze w latach dzieciństwa. Ojciec wykonywał projekty i rysunki techniczne, matka chodziła do szkoły plastycznej.
źródło: NKJP: (bień): Pisze pędzlem zamiast piórem, Euroregio Glacensis, 1999
[...] obok rozdziałów typowo opisowych, [...] znajdują się rozdziały stricte techniczne, które w sposób fachowy i zrozumiały przybliżają przeciętnemu czytelnikowi podstawowe zasady funkcjonowania urządzeń kanałowych. Temu celowi służą zresztą pieczołowicie zamieszczone tabele, szkice techniczne urządzeń towarzyszących (jazy, śluzy, przepusty, drogi, mosty, kładki itp.) [...].
źródło: NKJP: Stanisław Januszewski: Książka o Kanale Elbląskim, Głos Pasłęka, 2004