Okolicznością obciążającą jest wyższe stężenie alkoholu i ,,dotychczasowa działalność’’. Jeżeli ktoś popełnił, na przykład, sześć wykroczeń drogowych, a kolegium trzykrotnie skazało go za jazdę w stanie nietrzeźwym, jego sytuacja jest poważniejsza [...].
źródło: NKJP: Barbara Sadłowska: Pół promila do przestępstwa, Gazeta Poznańska, 2003-12-10
[...] sąd [...] wszystkie wątpliwości niezmiennie interpretuje przeciwko Wiesławowi P. To, że oskarżony konsekwentnie nie przyznaje się do winy, traktuje jako okoliczność obciążającą. A w kuriozalnym uzasadnieniu drugiego wyroku otwarcie przyznaje, że być może zabił kto inny, ale skoro Wiesław P. nie mówi kto, to niech sobie siedzi.
źródło: NKJP: Marcin Meller: Niech sobie siedzi, Polityka, 2002-06-08
Na początku słów parę muszę poświęcić memu pobytowi w więzieniu od 1952 roku. Dostałem się tam za rzekome wypisanie na drzwiach biurowej ubikacji skrajnie wrogiego hasła [...]. Moi wrogowie, żeby mnie pognębić, dokonali zemsty doskonałej: analiza grafologiczna napisu na drzwiach wykazała moją winę. Doszły też okoliczności obciążające: pewne fakty z mej przeszłości, które pominąłem w oficjalnym życiorysie.
źródło: NKJP: Jerzy Stawiński: Piszczyk, 1997
Okoliczności obciążających było znacznie więcej. Łukasz R. ma bardzo bogatą przeszłość kryminalną. Odpowiadał m.in. za groźby karalne, przestępstwa przeciwko mieniu, a także napaść na policjanta. Poza tym jest recydywistą.
źródło: NKJP: Łukasz Fijałkowski: Toruń: Dziewięć ciosów nożem podczas alkoholowej imprezy, Gazeta Pomorska, 2010-02-16