nieprzewidywalny, nagły i porywisty wiatr, którego jedyną zapowiedzą są załamujące się fale, widoczne jako zawiesina o białym kolorze
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Pogoda
zjawiska atmosferyczne
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
zbiorniki wodne
Cytaty
Lecz oto w drodze powrotnej, niemal u kresu podróży, wybija godzina próby. „Albatros” wpada w sam środek białego szkwału, potwornego wiatru, który wywraca go po kilku zaledwie chwilach. Statek tonie zabierając ze sobą czterech kursantów i dwoje morskich pedagogów, w tym żonę kapitana.
źródło: NKJP: Andrzej Saramonowicz: Dziś premiera, Gazeta Wyborcza, 1996-08-30
Gdy taki nagły i silny wiatr zaczyna podcinać wodę, robi się bardzo siwo. Nad jeziorem wysunęła się wokół nas biała kotara. W literaturze marynistycznej oraz potocznie nazywa się to zjawisko białym szkwałem.
Jestem agentem specjalnym rządu. Moja specjalność to ogniska zapalne, kiedy płoną niebezpiecznie, tak że trudno je ugasić, gaszę je ja, człowiek do specjalnych poruczeń. Przykłady? Pamiętacie biały szkwał na Mazurach? To ja byłem tym rzekomym jasnowidzem, który znalazł jego ostatnią ofiarę.
źródło: NKJP: Janusz Rudnicki: Śmierć czeskiego psa, 2009
Najważniejszym elementem definicji „białego szkwału” jest jego nieprzewidywalność. Tak jest to opisywane w literaturze marynistycznej. Brak przesłanek, że przychodzi [...] jest jakby (nieprecyzyjną oczywiście) definicją białego szkwału. Dlatego wiele zjawisk (np. gwałtowne burze) nie są białymi szkwałami.