działalność konspiracyjna prowadzona na terenie Polski w czasie okupacji hitlerowskiej, wymierzona przeciwko okupantowi, która polegała na ośmieszaniu i dezorganizowaniu jego działań
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Wojsko i wojna
czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne
Połączenia
akcja małego sabotażu
zajmować się małym sabotażem
Cytaty
[...] zajmowały się głównie akcjami małego sabotażu. Akcję stanowiły: pisanie na murach, rozlepianie propagandowych afiszy, kolportaż ulotek oraz fikcyjnych dodatków nadzwyczajnych do gazet, podłączanie się do niemieckich megafonów, zrywanie niemieckich flag, gazowanie kin.
Moje wyroby były chyba najgorszymi, jakie powstały w dziejach tej fabryki. Heblowałem deskę wyjątkowo długo, w ramach małego sabotażu. Pracowaliśmy dla Wehrmachtu.
źródło: NKJP: Anna Żebrowska: Tadeusz Różewicz w Rzeszowie, czyli dramat w trzech aktach z epilogiem, Gazeta Wyborcza, 1996-04-10
Kazimierz Koźniewski reprezentował pogląd, że nie gazetki, zamachy, nie mały sabotaż, lecz tajne szkolnictwo było szczególnie ważne i chroniło naród przed utratą ludzi wykształconych.
źródło: NKJP: Marek Jarosz: Wspomnienia psychiatry, 2001
Program „Zawiszy” przewidywał pracę wychowawczą w drużynach i zastępach, udział w małym sabotażu i akcjach propagandowych.
źródło: NKJP: Harcerze Szarych Szeregów, Dziennik Polski, 1999-10-15