mały owad występujący na terenie Polski, żyjący na skraju lasów, w żywopłotach i parkach; potrafi wytwarzać światło w odwłoku - od czerwca do lipca nocami samice świeceniem przywabiają samców
Także w Polsce można podziwiać, choć w znacznie mniejszym stopniu, owo niezwykłe zjawisko. A przecież ani to drobina pyłu kosmicznego opadającego na ziemię, ani iskry z palenisk. To robaczki świętojańskie, nazywane też świetlikami. Zwykłe chrząszcze.
źródło: NKJP: Kazimierz Netka: Uskrzydlone ogniki, Dziennik Bałtycki, 1999-06-18
„A niech to licho porwie!'' - zaklął w duchu. Omal nie parsknął śmiechem. To maleńkie świetliki, zwane robaczkami świętojańskimi, napędziły mu strachu!
źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tajemnicza wyprawa Tomka, 1963
Większość osób, które bardzo licznie tego dnia przybyły na górujące ponad okolicą wzgórze pragnęła jednak wrażenia poznawcze połączyć z przeżyciami nocy świętojańskiej. W pełni im się to udało. Nie zawiodły nawet robaczki świętojańskie, które całymi chmarami otaczały barwny korowód idący w blasku pochodni nad Rabę by na jej wartki nurt wrzucać wianki...
źródło: NKJP: Rabą do morza, Dziennik Polski, 2002-06-26
Na świetliki świętojańskie nie wybrałem się jak wskazywałaby nazwa, w noc Świętego Jana z powodu bardzo prozaicznego: w tę najkrótszą noc roku deszcz lał jak z cebra i z ogniska tudzież szukania kwiatu paproci były nici.
źródło: NKJP: Grzegorz Tabasz: Nocne marki, Gazeta Krakowska, 2001-07-17