przyspieszenie nadawane ciału swobodnie spadającemu na Ziemię przez ziemską siłę grawitacyjną, mierzone z pominięciem oporów ruchu
Noty o użyciu
Zapisywane także: przyśpieszenie ziemskie .
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
budowa Ziemi
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
ruch i spoczynek
Połączenia
zmiany przyspieszenia ziemskiego
Cytaty
Z tablicy danych dotyczących planet wynika, że masa Merkurego stanowi 0,055 masy Ziemi, a jego promień to 0,38 promienia Ziemi. Oblicz przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni Merkurego. Przyjmij, że przyspieszenie ziemskie jest równe 10m/s2. Opisz, jak przyspieszenie grawitacyjne Merkurego będzie się zmieniało wraz ze wzrostem odległości od powierzchni tej planety [...].
źródło: NKJP: Oblicz, narysuj i zdaj!, Gazeta Wrocławska, 2003-03-11
Ciężar wypartej cieczy to siła, której wartość jest równa iloczynowi masy wypartej cieczy i przyspieszenia ziemskiego. Oznaczając literą W siłę wyporu, a literą mc masę wypartej cieczy i literą g przyspieszenie ziemskie, mamy ciężar wypartej cieczy [...].
źródło: NKJP: Barbara Zegrodnik, Łukasz Zegrodnik: Fizyka z komputerem dla gimnazjum, 2005
W tej sejsmologicznej „zasadzce” zainstalowano niezwykle precyzyjną aparaturę do pomiaru pionowych i poziomych przemieszczeń gruntu, anomalii magnetycznych, przewodności elektrycznej skał, zmian przyśpieszenia ziemskiego, zmian poziomu wód w otworach pomiarowych, zawartości radonu w wodach podziemnych, no i oczywiście zmian prędkości fal sejsmicznych.
źródło: NKJP: Adam Zubek: Kataklizmy, Gazeta Wyborcza, 1994-02-11