zaburzenie rozwoju umysłowego objawiające się trudnościami w kontaktach z otoczeniem, brakiem umiejętności akceptowania zmian i obsesyjnymi zainteresowaniami
Noty o użyciu
Zapisywane też wielkimi literami: Zespół Aspergera .
Warianty
syndrom Aspergera
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
rodzaje chorób
Połączenia
dzieci z zespołem Aspergera
Cytaty
[...] odmian autyzmu jest właściwie tyle, ile dzieci zapadających na tę chorobę. Jedne nie mówią, ale są w dobrych kontaktach emocjonalnych i społecznych. A na przykład te z zespołem Aspergera, wyrzucają z siebie słowa jak automaty tyle, że ich nie rozumieją.
źródło: NKJP: Zaproszenie do naszego świata, Dziennik Polski, 2008-05-29
Ci sami uczeni, którzy zajęli się zachowaniem Einsteina uznali, że być może bardziej klasycznymi cechami zespołu Aspergera odznaczał się inny naukowy geniusz, odkrywca prawa powszechnego ciążenia - Izaak Newton. Z trudem wyrażał swoje myśli, był tak pochłonięty swoją pracą, że zapominał o posiłkach, a w obejściu ze swoimi - zresztą nielicznymi - znajomymi był chłodny i szorstki. Kiedy nikt nie zjawił się na jego wykładach, pozostawał w sali i mówił do pustych krzeseł.
źródło: NKJP: Jacek Jachimecki: Autystyczni geniusze?, Gazeta Krakowska, 2003-05-09
Aspergerowcy z powodu swoich zachowań często uchodzą po prostu za osoby źle wychowane. Nie potrafią mówić o swoich uczuciach, choć doskonale czują, co się wokół nich dzieje. Ich intuicja bywa bardzo rozwinięta, ale nie umieją wyrazić słowami swoich potrzeb. Gdy im coś nie pasuje, miewają ataki złości. Takich zaburzeń jak Zespół Aspergera się nie leczy.
Dorośli z syndromem Aspergera mogą być uważani za dziwaków, ekscentryków, ale często są osobami niezwykle inteligentnymi. Nie są upośledzeni, nie mają zaburzeń mowy, z reguły są samodzielni.
źródło: NKJP: Tomasz Konatkowski: Przystanek Śmierć, 2007