roślina o brudnożółtych kwiatach z fioletowymi żyłkami i owłosionych liściach, pokryta lepką substancją o niemiłym zapachu, szeroko rozpowszechniona w świecie; roślina trująca, po spożyciu dająca objawy zatrucia w postaci halucynacji i dużego pobudzenia ruchowego; Hyoscyamus niger
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
rośliny leśne i łąkowe
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
przyczyny, objawy i skutki chorób
Cytaty
To ono właśnie wypełniało pomieszczenie odurzającym zapachem werbeny, wszakże oprócz niego moje nozdrza wychwyciły również i wonie inne, bardziej przykre - lulka czarnego, bielunia dziędzierzawy i czegoś innego jeszcze.
źródło: NKJP: Andrzej Sarwa: Strzyga, 2006
W jednym z artykułów na temat organicznego jedzenia Thompson powiedział, że roślina o nazwie lulek czarny jest wyśmienitym dodatkiem do wielu potraw na lato. Tymczasem lulek czarny, zwany także jadowitym, jest bardzo trujący - jego zażycie może spowodować halucynacje, wymioty oraz konwulsje, a w skrajnych przypadkach śmierć.
źródło: NKJP: (PAP): Rozmaitości kulinarne, Dziennik Polski, 2008-08-05
Silnym zatruciom często ulegają dzieci, które zachęcone ładnym wyglądem rośliny, zjadają np. owoce wilczej jagody lub nasiona lulka czarnego.
źródło: NKJP: Mirosław Łukaszuk: Zdrowie na straganie, Trybuna Śląska, 2003-07-04
A w Jeleniu, na wysypisku śmieci w osuszonym starorzeczu Przemszy znaleziono lulka czarnego. Tę roślinę widziałem w tym roku w Balinie, a swego czasu rosła nawet na dziedzińcu zamku Lipowiec.
źródło: NKJP: Piotr Grzegorzek, Co Tydzień Jaworzno, 2003-10-08
Ktoś powie może, że co tam wilcze jagody, lulki czarne czy blekoty, kiedy to tylko ingredienty, a mikstura jest substancją wciąż tajemną. Ano jest. Trzeba by spytać Marhołta, czym smarował miecz, albo Izoldę, jak leczyła rany Tristana.