jeden z języków (obecnie: rosyjski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski lub francuski) używanych w międzynarodowej komunikacji, przede wszystkim naukowej
Noty o użyciu
Nazwa stosowana zwyczajowo.
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
języki świata
Połączenia
publikować w językach kongresowych tłumaczyć coś na języki kongresowe
Cytaty
Początkowo jako rozwiązanie tego sporu pojawiła się propozycja, żeby zapis ten mówił o języku kongresowym, ale w dyskusji dowiedziono, że okazałoby się to jeszcze droższe i jeszcze bardziej rozszerzałoby zakres języków, które wchodziłyby tu w grę.
źródło: NKJP: Sprawozdanie z 23. posiedzenia Senatu RP w dniu 6 sierpnia 2002 r.
Pismo od swoich początków aż po rok 1995, czyli do tomu 64, wychodziło w niezmienionej szacie graficznej (miało jasną okładkę) i zawierało prace w języku polskim oraz w językach kongresowych.
źródło: NKJP: Józef Banaszak: Czas nie przeszedł obok: wspomnienia przyrodnika, 2008
Wina bywa zazwyczaj składana na historyków nie francuskich czy angielskich, lecz polskich, ponieważ nie ogłaszają swych prac w językach kongresowych, a nie sposób wymagać od Zachodu znajomości mowy Reja i Kochanowskiego.
źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Silva rerum historicarum, 2002
- Co ważne i godne podkreślenia: tę wydaną w 1900 roku księgę Ludwika Antoniego Birkenmajera do tej pory cenią specjaliści i to nie tylko polscy i wyrażają ubolewanie, że nie została ona przetłumaczona na języki kongresowe [...]
źródło: NKJP: O pisaniu dzieł, Dziennik Polski, 2001-05-17