ktoś uznał, że coś lub ktoś jest już niemodny lub przestarzały i w związku z tym niepotrzebny
Warianty
ktoś odesłał do lamusa coś/kogoś
ktoś odstawił do lamusa coś/kogoś
ktoś złożył do lamusa coś/kogoś
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia
Połączenia
ktoś odłożyłcoś/kogośdo lamusa historii
Cytaty
Odłożyli do lamusa teorię przez lata towarzyszącą występom naszych drużyn, że wczesną wiosną polscy piłkarze grają słabo i w okresie przygotowawczym do sezonu ligowego nie potrafią osiągnąć wysokiej formy.
źródło: NKJP: Marek Kondraciuk: Beczka optymizmu, Dziennik Łódzki, 2003-02-21
Dopiero w drugiej fazie II wojny światowej zasłużone dla wprowadzenia wielu technologii komunikacyjnych Bell Laboratories wykorzystało odłożone do lamusa pomysły do szyfrowania rozmów telefonicznych.
źródło: NKJP: Edwin Bendyk: Cyfrowe ucho i oko, Wiedza i Życie nr 4, 1999
Proponujemy odmitologizowanie problematyki rolnej, odłożenie do lamusa historii jedynie słusznych poglądów na temat wsi, odwołujących się do wspaniałej tradycji, a jednocześnie deformujących teraźniejszość i tak naprawdę przekreślających szansę na godne życie w przyszłości.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 24.04.1998
Kom. Niewiadomski ma też nadzieję, że dzięki 3 tysiącom złotych, które zadeklarował wczoraj przekazać policji burmistrz Jan Makowski, również proszowiccy dzielnicowi będą mogli odstawić do lamusa maszynę do pisania.
źródło: NKJP: Komputer dla dzielnicowych, Dziennik Polski, 2004-02-10
Frazesy, że Polska może i powinna być pomostem między Wschodem a Zachodem możemy złożyć do lamusa. Jadąc na Lazurowe Wybrzeże czy do niemieckich badów Rosjanie nie muszą zmieniać koni w Warszawie.
źródło: NKJP: Wiesław Wodecki: Utracona szansa, Gazeta Wrocławska, 2001-05-25
W skrajnym ujęciu cała sztuka PRL-u zostaje odesłana do lamusa: albo zhańbiła się serwilizmem, albo - walcząc z totalitarną opresją - zaprzeczała artystycznemu powołaniu, twórczej swobodzie, stała się sztuką tendencyjną, zniewoloną przez konieczność (?) przeciwstawiania się zniewoleniu.
źródło: NKJP: Andrzej Werner: Krew i atrament, 1997