badanie mające na celu sprawdzenie jakości jakiejś substancji lub skuteczności jakiegoś oddziaływania, przeprowadzane na wybranej grupie osób, które nie wiedzą, z jaką substancją lub oddziaływaniem mają bezpośredni kontakt
Warianty
ślepy test
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa
Cytaty
Najpopularniejszym przykładem zastosowanie ślepej próby jest podawanie pacjentom leku i placebo, w celu ustalenia, czy badany lek rzeczywiście ma wpływ na efekty leczenia. Osoby badane nie są informowane o tym, czy przyjmują lek czy placebo.
źródło: Internet: naukowiec.org
[...] od czasu do czasu w świecie organizowane są ślepe próby win. Zaprasza się na taką imprezę najwybitniejszych znawców [...] i daje się im do kosztowania wina, nalewane z butelek z zakrytymi etykietami. Nie wiadomo, co jest w środku. [...] nie wiedząc, co mają w kieliszku, nie kierują się renomą marki, a tylko bukietem, barwą i smakiem.
źródło: NKJP: Moda, Dziennik Polski, 2000-05-20
Wielu ludzi jest np. przekonanych, że potrafi na ucho odróżnić każdą skompresowaną muzykę od nieskompresowanej. [...] Potem w ślepym teście [...] okazuje się, że tych, którzy rzeczywiście to odróżniają, jest dużo mniejszy odsetek niż tych, którzy tak twierdzą.