Pochodzenie wyrażenia związane jest z krawiectwem. Podczas pracy krawiec miewał problemy ze znalezieniem nożyc, które znajdować się mogły gdzieś na stole, pod materiałem lub w szufladzie. Po uderzeniu ręką w stół nożyce wydawały charakterystyczny dźwięk w zetknięciu z drewnem i tym samym możliwe było ich odnalezienie.
Definicja
powiedzenia tego używamy w sytuacji, gdy osoba - mająca coś na sumieniu - doszukuje się aluzji do tego w wypowiedziach innych osób i demaskuje się gwałtowną reakcją
Warianty
rzadziej
Uderz ręką w stół, a nożyce się odezwą
rzadziej
Uderz w stół, nożyce się odezwą
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
prawdy i wartości życiowe
Cytaty
To budzi duże wątpliwości publiczne, o tym jeszcze będzie mowa w Sejmie. Sądzę, że również pan poseł o tym doskonale wie i dziwię się pewnej takiej agresywnej reakcji na to pana posła. Czy to nie jest zgodne z zasadą: uderz w stół, a nożyce się odezwą?
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 08.11.1995
„Uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Czyż ja kogokolwiek oskarżam? Wyrażam swoją opinię, że osoba karana nie powinna zajmować się udzielaniem kredytów.
źródło: Internet
Lustracja jest nam bardzo potrzebna, więc to, że ustawa nie jest doskonała, nie jest istotne. A swoją drogą ciekawe, że lustracji najbardziej boją się byli opozycjoniści. [...] Jest takie stare przysłowie: uderz w stół, nożyce się odezwą.
źródło: NKJP: Nic za darmo, Gazeta Wyborcza, 1997-02-05
Pan poseł Rulewski zwrócił uwagę, jakobym użył tego sformułowania tylko w odniesieniu do jednego związku. Nie wymieniłem żadnego związku i nie miałem na uwadze związku, którego nazwę pan poseł Rulewski wymienił. Ale jeżeli w myśl zasady: uderz ręką w stół, a nożyce się odezwą, tak jest, to odpowiedzialność za tezę, że ten związek jest polityczny, bierze na siebie pan poseł Rulewski.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 27.09.1996