ktoś idzie z prądem

ktoś idzie z falą

ktoś płynie z falą

ktoś płynie z prądem

 • Definicja

  ktoś podporządkowuje się powszechnie obowiązującym modom, tendencjom lub poglądom

 • Warianty
  • ktoś idzie z falą
  • ktoś płynie z falą
  • ktoś płynie z prądem
 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
  arrow down
  Ocena i wartościowanie
  arrow down
  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • Cytaty

  Jeszcze inny pracownik muzeum mówi, że szef zawsze szedł z prądem i nigdy głowy nie nadstawiał. – Za komuny z każdą sprawą biegł do komitetu – opowiada nasz informator – a kiedy przyszły nowe czasy, to nie wychodził z wydziału kultury Urzędu Wojewódzkiego.

  źródło: NKJP: Henryk Szewczyk: Towarzysz Wacław Kawiorski, Gazeta Krakowska, 2006-09-30

  [...] Ritchie przekonał ich, że trzeba szybko i radykalnie odświeżyć brzmienie oraz styl ich zespołu. I co ciekawe, podobnie jak to zrobił 10 lat wcześniej z Rainbow, gitarzysta postanowił, że zamiast iść z prądem (a więc grać brudniej i ciężej), lepiej będzie stworzyć coś prowokująco innego.

  źródło: NKJP: Jerzy Skarżyński: Niezapomniane płyty historii rocka (204): Deep Purple - „Slaves And Masters”, Dziennik Polski, 2006-03-11

  Niemen nigdy nie szedł z prądem, zawsze polegał na własnym rozeznaniu, własnych wyborach i poczuciu smaku. Nic dziwnego, że nie najlepiej czuł się w czasach, w których prawa ekonomii i promocji zdominowały cały muzyczny rynek.

  źródło: NKJP: Tomasz Rozwadowski: Pożegnanie z legendą, Dziennik Bałtycki, 2004-01-19

  [...] konformistom generalnie jest łatwiej. Z drugiej strony ktoś, kto płynie z prądem, dużo traci. Wiedzą o tym najlepiej właśnie Polacy, którzy mogą mnie zrozumieć bardziej niż inne narody, bo w ich naturze tkwi niepokora - przecież gdyby się zgadzali na wszystko i nie walczyli, nigdy nie odzyskaliby wolności.

  źródło: NKJP: Elżbieta Podolska: Rosja słoń z grubą skórą, Gazeta Poznańska, 2005-05-27

  Nie jestem z tych, którzy biją się w pierś i oświadczają, jak bardzo głębokie są ich przemyślenia. Ale czegoś głębokiego jednak Pan dotyka. Chociażby tej antyturystyki. Bardzo to kusząca propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą płynąć z prądem.

  źródło: NKJP: (MW): Rosjanie jako naród niesłychanie zabawny, Dziennik Polski, 2008-12-04

  Okazało się bowiem, że nic nie umieć, tak samo jak nic nie robić, nie przynosi ujmy. Wystarczy tylko wpisać się do właściwego ugrupowania partyjnego, a potem płynąć z prądem [...]. A po drodze dużo gadać, obiecywać i przeliczać na przyszłe kartki wyborcze.

  źródło: NKJP: Kazimierz Kutz: Przerwa w dziurze, 2001-04-06

  Bohater „Sensu życia” jest na rozdrożu. Szuka celu w życiu, w dorosłość wkracza trochę po omacku, bez żadnej pewności. Płynie z falą [...]. Swoją drogę znajduje dopiero po konfrontacji z innymi, różniącymi się od niego kulturowo, kolegami.

  źródło: NKJP: DoH: Wybory Europejczyków, Nasze Miasto Wrocław, 2003-04-30

  Członkowie Diecezjalnej Diakoni Ewangelizacji oraz ruchu oazowego przygotowali również pantomimę. – Chcieliśmy pokazać, że trzeba zrobić pierwszy krok w stronę Jezusa, a nie siedzieć i czekać płynąc z falą [...].

  źródło: NKJP: Beata Mońka: Radosne skakanie w kościele, Tygodnik Rybnicki, 2007-12-11

  No cóż, „szare masy” zawsze będą szły z falą i kupowały to, co najnowsze, co świadczy tylko o braku sprecyzowanych wymagań i dążeniu do posiadania każdej nowinki technicznej na rynku foto.

  źródło: NKJP: Internet

  Chciałbym, żeby nowy album przypadł do gustu ludziom, ale tak samo ważne jest, żeby podobał się nam. Może jako zespół powinniśmy wrócić do bazy. Nie chcemy iść z falą tego świata, z całą komercją.

  źródło: NKJP: Anna Amankowicz: Nie chcę być kukłą - Wywiad z liderem zespołu T.LOVE — Muńkiem Staszczykiem, Magazyn Puls Studenta, 2001-01

 • Odmiana
  typ frazy: fraza czasownikowa
  odpowiednik aspektowy: ktoś poszedł z prądem
  ndk, npch; odmienny: iść