ktoś zachodzi w głowę

ktoś łamie sobie głowę

  • ktoś bardzo intensywnie zastanawia się nad rozwiązaniem określonego problemu
    • ktoś łamie sobie głowę
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    nazwy działań intelektualnych człowieka

  • Wnuczek zachodził w głowę, czemu psy narobiły takiego jarmarku. Łaski się do wsi zakradły, a może dziki ryją na kartofliskach.

    źródło: NKJP: Marian Pilot: Na odchodnym, 2002

    Był pewien, że dokonał ważnego odkrycia archeologicznego, ale co z tego, jeśli skona tu z pragnienia i wyczerpania? Za kilka tysięcy lat naukowcy odnajdą grób i będą zachodzić w głowę, skąd się wzięły dodatkowe zwłoki.

    źródło: NKJP: Tomasz Mirkowicz: Pielgrzymka do Ziemi Świętej Egiptu, 1999

    Zachodzili w głowę, gdzie się zbiegowie ukryli, widzieli w tym sprawkę złośliwych demonów, nikomu bowiem, nawet Ab-Rahamowi znającemu nieokiełznane porywy Hagar, nie przyszło na myśl, iż szalona niewiasta pójdzie na przełaj w górskie, bezdrożne, spalone pustkowia.

    źródło: NKJP: Zofia Kossak: Przymierze, 1952

    - Ojciec Święty poszedł odpocząć, powinien się zjawić lada chwila - biskup Tadeusz Gocłowski uspokajał zgromadzonych w refektarzu gdańskiego seminarium gości. Sam jednak zachodził w głowę, co się mogło stać i dlaczego Papież się spóźnia.

    źródło: NKJP: Paweł Zuchniewicz: Jan Paweł II: „Będę szedł naprzód”. Powieść biograficzna, 2009

    Narracja rwie się kilkakrotnie, a czytelnik zachodzi w głowę, po co bohater podejmuje poboczne zlecenia, skoro tak ważne jest dla niego rozwikłanie głównej zagadki.

    źródło: NKJP: Paweł Sasko: Wstrząśnięty i zmieszany, Esensja, 2008-05

    aż mi się wierzyć nie chce, że szłam głuchą nocą przez pustkowie prawie po omacku... Zaraz, czy muszę o tym opowiadać? Może lepiej podtrzymać wersję o chłopaku z samochodem? Niech sobie łamie głowę, kto mnie odwiózł. Niech myśli, że porzuciłam jego towarzystwo dla kogoś bardziej interesującego.

    źródło: NKJP: Ewa Nowacka: Emilia z kwiatem lilii leśnej, 1996

    Globis – tak będzie się nazywał nowy wrocławski biurowiec budowany przy skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Swobodnej. Co oznacza jego nazwa? Można sobie nad tym długo łamać głowę, ale w tym przypadku odpowiedź jest dosyć prosta – to słowo utworzone z nazw firm, które współpracowały przy inwestycji.

    źródło: NKJP: Bartosz Wawryszuk: Nazwa uszlachetnia, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2007-06-29

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny: zachodzić
  • bez ograniczeń + ktoś zachodzi w głowę +
Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2013