złoty wiek

  • wiek XVI w Polsce, kiedy to nastąpił wzrost znaczenia Polski w różnych dziedzinach - politycznej, militarnej, kulturalnej i ekonomicznej
  • Zapisywane też wielkimi literami: Złoty Wiek.

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    świat dawnych epok i wydarzenia historyczne

  • Kiedy jednak w czasach saskich powracano myślą do złotego wieku, blask, który go otaczał, wynikał przede wszystkim ze zwycięskiego miecza, do czasu tak skutecznie osłaniającego granice rozległej Rzeczypospolitej. Stąd brała się apoteoza Batorego, którego nazywano Stefanem Wielkim, stąd też wynikała pochwała Jana Zamoyskiego.

    źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Silva rerum historicarum, 2002

    Czasami względnej świetności był złoty wiek XVI, kiedy to wiele miast posiadało jeszcze prymitywne wodociągi, na ulicach był bruk i dbano o ich czystość. Wszystko to podupadło bardzo po wojnach drugiej połowy XVII w.

    źródło: NKJP: Dariusz Łukasiewicz: Brud, smród i bogactwo, Polityka, 2006-09-09

    W zadumie nad polskim patriotyzmem musimy jednakoż pamiętać, iż w pielęgnowaniu chwalebnych dokonań naszych przodków, takich jak Złoty Wiek I Rzeczypospolitej czy walka w imię wolności na wszystkich frontach II wojny światowej trzeba nam się też zmierzyć ze wstydliwymi kartami rodzimej historii.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: złoty, wiek
    Zwykle lp
  • W mitologii greckiej złoty wiek był czasem, w którym panowało szczęście, obfitość dóbr i nieustająca pomyślność, w rzekach płynęło mleko, z drzew ciekł miód, a wiecznie młodzi ludzie spędzali życie na ucztach i zabawach. Po złotym wieku nastąpiły kolejne: srebrny, brązowy i żelazny, który trwa do dziś.

Data ostatniej modyfikacji: 10.07.2018