Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci

Czym skorupka za młodu

Czym skorupka za młodu nasiąknie

 • Definicja

  przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka

 • Warianty
  • Czym skorupka za młodu
  • Czym skorupka za młodu nasiąknie
 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
  arrow down
  Ocena i wartościowanie
  arrow down
  prawdy i wartości życiowe

  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
  arrow down
  Bieg życia
  arrow down
  dorastanie i dojrzałość

 • Relacje znaczeniowe
 • Cytaty

  Jest takie przysłowie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jak nie nauczymy swoich dzieciaków patriotyzmu, miłości do ojczyzny, zainteresowania historią i polityką, to najlepsza szkoła nie pomoże. Takie rzeczy młody człowiek wynosi z domu.

  źródło: NKJP: (DOK): Młodzi mają mętlik w głowie, Echo Dnia, 2005-12-12

  Wielkim polskim problemem jest to, że my nie jesteśmy szczególnie chętni do wszelkiej aktywności. A czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. To właśnie powinno się odbywać w szkole podstawowej. Jest to kwestia wychowania, również sportowego.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 25.07.2000

  Do zmian, które muszą nastąpić w świadomości społecznej, wszyscy musimy się włączyć. Najszybciej, najłatwiej i najtaniej można to zrobić w przedszkolach, szkołach i uczelniach. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. [...] Kultura fizyczna w tych instytucjach nie może być traktowana jak kula u nogi. Nie można traktować wychowania fizycznego jak przedmiotu, bo zdrowie nie jest przedmiotem.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie posiedzenia Senatu RP w dniu 15 maja 1997 r.

  Uroczystość jest poważna! - Lecz jakby w obawie, że matki mogą niewłaściwie go zrozumieć i opuścić wraz ze swymi pociechami salę, pomniejszając i tak już ubogą obecność, powiedział łagodząco: - Ma się rozumieć, żeby tak powiedzieć, powinno się od najmłodszych lat… Czym skorupka za młodu, to i świadomość potem… - I nawet cień tkliwości zabrzmiał w jego głosie: - Towarzysz Stalin zresztą lubi dzieci.

  źródło: NKJP: Wiesław Myśliwski: Widnokrąg, 1996

  Do darmowych programów internauci są przyzwyczajeni, podobnie studenci i naukowcy. Jedną z przyczyn sukcesu komputerów Sun, oprócz doskonałej technologii, było specjalne traktowanie środowiska akademickiego. Firma starała się, aby jak najwięcej jej produktów używano na uniwersytetach - wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie...

  źródło: NKJP: Stanisław M. Stanuch, Tomasz Bienias: Komputer, Gazeta Wyborcza, 1999-02-16

 • Odmiana
  typ frazy: fraza zdaniowa
Data ostatniej modyfikacji: 15.12.2009