brud, smród i ubóstwo

  • pot.  pogard.  używane dla podkreślenia stopnia zaniedbania jakiegoś miejsca
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Najbliższe środowisko życia człowieka

    dom/inne miejsca zamieszkania i ich otoczenie


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • No jak można w takim bałaganie, brud, smród i ubóstwo - tak mnie gani ta Anula i przegania z miejsca na miejsce, ze szmatą, z odkurzaczem, i firany trzeba zmienić, kto to widział tak żyć, artysta, wrażliwy na piękno, a takiego niechlujstwa nie widzi.

    źródło: NKJP: Wojciech Kuczok: Opowieści przebrane, 2005

    Wybrałem się w ub. tygodniu na Babią po 2 latach przerwy. Na wierzchołku brud, smród i ubóstwo - walające się plastikowe głównie śmieci, ktoś zostawił nawet kupę butelek po piwie.

    źródło: NKJP: „Grzesiek (Fiedor)”; schlesienhoga.pl (sb; „Nadu”; Slawomir Gorniak; „”; Robert Krolicki: Kradzież na Babiej, Usenet -- pl.rec.gory, 2003-08-17

    Jesteśmy mieszkańcami os. Sikorskiego i już nie możemy patrzeć na to co się dzieje w naszym mieście. Określimy to krótko: brud, smród i ubóstwo. Wystarczy spojrzeć na nasze osiedle. Jak wygląda chodnik, który biegnie od PZMot w stronę drogi na nową część osiedla? My, mieszkańcy, z których zdziera się co miesiąc podatki, skręcamy sobie nogi, niszczymy buty.

    źródło: NKJP: Tak wygląda nasze miasto..., Dziennik Polski, 2002-03-26

    W miejscu, gdzie teraz urządza stok narciarski, przez długi czas były nieużytki, dziki sad, resztki po starych szklarniach. Istniało też tam nielegalne wysypisko śmieci. - Kupiłem ten teren za grube pieniądze. Jestem jego właścicielem - mówi. - Kiedy był tam smród, brud i ubóstwo, nikomu to nie przeszkadzało. Ani Popradzkiemu Parkowi Krajobrazowemu, ani Polskiemu Klubowi Ekologicznemu. Teraz, gdy ten ugór chcę uporządkować, zrobić coś pożytecznego dla Krynicy, to nagle podnoszą się protesty.

    źródło: NKJP: Spór o Iwonkę, Dziennik Polski, 2001-11-19

    Nie ma gdzie zjeść. Wszędzie szarańcze wycieczek, smród, brud i ubóstwo. Turystyka tutaj to zgroza.

    źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Monografia grzechów z dziennika 1978-1989, 2006

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    Zwykle M. lp
Data ostatniej modyfikacji: 27.11.2013