jeśli komuś życie miłe

  • używane w sytuacji, gdy mówiący grozi komuś lub ostrzega kogoś
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Relacje międzyludzkie

    określenia relacji międzyludzkich

  • Ujrzeli uzbrojonych mężczyzn. - Ręce do góry, jeśli wam życie miłe! - groźnie krzyknął po angielsku barczysty olbrzym, mierząc do nich z rewolweru.

    źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tomek wśród łowców głów, 1965

    [...] nie obudziłbym się już może nigdy, gdyby nie przechodzący tą drogą zbieracz śmieci, który porwał mnie za ramię, potrząsnął parę razy gwałtownie i krzyknął w ucho, człowieku, jeśli ci życie miłe, to spływaj do domu, spływaj do domu! bo zamarzniesz, prędko!

    źródło: NKJP: Włodzimierz Odojewski: Kwarantanna, 2009

    Jednemu z naszych Czytelników motorniczy odmówił pomocy. — Prosiłem, by zamknął drzwi i wcisnął sygnał alarmowy — opowiada. — Odparł: „jeśli życie panu miłe, niech pan siedzi cicho”.

    źródło: NKJP: Konrad Pawłowski: Niewesoły autobus, Gazeta Krakowska, 2004-10-14

    Tymczasem Kanaholo, którego znowu obalono na ziemię, mniemał, że to ostatnia chwila jego życia i trząsł się jak w febrze. - Patrz na jaguara - huknął na niego Manauri - i gadaj teraz prawdę, jeśli ci życie miłe! Będziesz gadał? - Bę... będę! - wyłkał jeniec.

    źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Orinoko, 1957

    Siedź w domu, jeśli ci życie miłe. Z nieba wali ozon, w powietrzu latają śmiercionośne komary, w wodzie zeżrą ci wątrobę sinice. Jeżeli nie chcesz mieć tysięcy tasiemców nie chodź też do lasu.

    źródło: NKJP: Maciej Kwaśniewski: Wakacyjne koszmary, Gazeta Krakowska, 2004-07-14

  • typ frazy: fraza wykrzyknikowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 20.05.2015