• Definicja
  książk. 

  ktoś przyznał się do błędu i ukorzył się przed kimś

 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
  arrow down
  Ocena i wartościowanie
  arrow down
  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • Cytaty

  [...] prezydent postanowił ukarać reżysera i cofnął pieniądze na festiwal teatralny przez reżysera prowadzony. Następnie otoczenie prezydenta sformułowało warunki przywrócenia festiwalu: najlepiej, jeżeli reżyser pójdzie do Canossy, zadzwoni do szefa i osobiście poprosi. Nie od rzeczy byłoby, gdyby potem reżyser napisał kilka życzliwych słów o prezydencie i o mieście.

  źródło: NKJP: Michał Smolorz: Po prostu Małość, Dziennik Zachodni, 2004-01-30

  Ja się sam odtrąciłem, bo nie dałem się spacyfikować. Byłem popularny wśród czytelników »Trybuny« i gdybym poszedł do Canossy [...] to do dziś byłbym naczelnym. Musiałbym zrezygnować ze swoich poglądów, a tego nie chciałem i za to zapłaciłem.

  źródło: NKJP: Opinie, Polityka, 2002-01-05

  Policja na całym świecie skłonna jest do nadmiernej brutalności. Jeśli więc śledztwo wykaże, że na Dworcu Wschodnim policja zawiniła, należy przeprosić. To nie pójście do Canossy, tylko akt politycznej odpowiedzialności.

  źródło: NKJP: Marina Pawłowa-Silwańska: Gra na użytek wewnętrzny, Gazeta Wyborcza, 1994-11-04

  Po upadku Lehman Brothers okazało się, że zagrożona jest duża grupa znanych banków. Bankowcy, którzy zwykle z lekceważeniem wyrażali się o niskiej kompetencji rządów, byli zmuszeni pójść do Canossy i prosić o pomoc państwa. Media z lubością opisywały, jak butni finansiści stali się petentami.

  źródło: Internet: wyborcza.pl

 • Odmiana
  typ frazy: fraza czasownikowa
  odpowiednik aspektowy: ktoś idzie do Canossy
  dk, npch; odmienny: pójść 
 • Pochodzenie

  Nawiązanie do wydarzeń związanych ze sporem między papieżem Grzegorzem VII a cesarzem niemieckim Henrykiem IV. W 1077 r. Henryk IV musiał udać się do Canossy, miejsca w którym aktualnie przebywał papież, i tam okazać skruchę, aby w ten sposób uzyskać zdjęcie nałożonej na niego wcześniej ekskomuniki.

Data ostatniej modyfikacji: 08.12.2014