• Definicja

  pióro (przyrząd do pisania), wyposażony w malutką kulkę znajdującą się w miejscu tradycyjnej stalówki i rozprowadzającą po papierze atrament pochodzący z wymiennego wkładu lub zbiorniczka z pompką

 • Kwalifikacja tematyczna

  CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
  arrow down
  Praca
  arrow down
  materiały i narzędzia pracy

  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
  arrow down
  Język
  arrow down
  pisanie

 • Połączenia
  • wkład do pióra kulkowego
  • napisać, pisać coś piórem kulkowym
 • Cytaty

  [...] sięgnął po pióro kulkowe. Szybkimi pociągnięciami podpisał stronę tytułową książki sentencją, która wydała mu się odpowiednia do sytuacji [...].

  źródło: NKJP: Esensja, 2006-11

  [...] na Zachodzie każdy może sobie kupić na co tylko ma ochotę, pieniędzy tam jak liści na drzewach, a w sklepach jest wszystko, na przykład pióra kulkowe, tak się nazywają, bo zakończone kulkami zamiast stalówek, nie trzeba ich maczać w kałamarzu, dużo lepsze nawet od naszych wiecznych.

  źródło: NKJP: Antoni Kroh: Starorzecza, 2010

  Używanie pióra z takim zakończeniem nie wymaga jego przyciskania do papieru. Wkłady z atramentem są wymienne. Każdy producent stara się, by do jego pióra kulkowego pasował konkretny, również przez niego wyprodukowany wkład.

  źródło: NKJP: (maś): Od gęsiego pióra do piszącego żelu, Dziennik Bałtycki, 2011

  Pisarz szwedzki żydowskiego pochodzenia Dittiieb Felderer i francuski profesor Robert Faurisson zebrali dowody wskazujące niezbicie, że słynny „dziennik” jest fałszerstwem (był napisany piórem kulkowym, a jak wiemy pióro takie stworzono dopiero kilkadziesiąt lat po wojnie).

  źródło: NKJP: Internet

 • Odmiana
  typ frazy: fraza rzeczownikowa
  n2, odmienny: piórokulkowe 
Data ostatniej modyfikacji: 21.07.2017