• Definicja
  pot. 

  ktoś wstąpił do partyzantki

 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
  arrow down
  Wojsko i wojna
  arrow down
  czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną

 • Cytaty

  Walczył we wrześniu 1939 roku. Kiedy wraz ze współtowarzyszami broni próbował znad rumuńskiej granicy wrócić w rodzinne strony, został zatrzymany przez Niemców w Jaśle. Uciekł z transportu kolejowego na stacji w Grybowie. [...] Wkrótce poszedł do lasu. W rejonie Łącka walczył w organizacji Chłostra i później w BCh w grupie „Zyndram”.

  źródło: NKJP: Piotr Gryźlak: Zawsze żył Polską..., Dziennik Polski, 2005-10-10

  Było naturalne, że 15-letni podówczas chłopiec pójdzie do lasu. - Ja i mój kolega z zaścianka, Czesław Kuniej byliśmy łącznikami oddziału majora Zygmunta Szendzielarza, „Łupaszki” - wspomina S. Bogdanowicz.

  źródło: NKJP: Krystyna Muszyńska: Serce Polski na Kresach, Dziennik Bałtycki, 2000-09-16

  Ks. Gurgacz SJ był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, obozującej w lasach Beskidu Sądeckiego. – Poszedł do lasu świadomie, żeby zapewnić opiekę duchową tym młodym chłopcom.

  źródło: NKJP: (HSZ): Modlitwa za księdza Gurgacza, Gazeta Krakowska, 2005-09-05

  Poszedł do lasu... - Bierność to nie było to, co mi odpowiadało, dlatego zdecydowałem się walczyć o wolną Polskę - mówi nestor poznańskiego sportu.

  źródło: NKJP: Maciej Łosiak: Bohater wojenny i piłkarska legenda, Gazeta Poznańska, 2002-08-30

  Trochę to przypomina stan świadomości społecznej z lat 1944-1947. Jak wskazuje wynik referendum, ok. 2/3 było „przeciw”, ale nie na tyle, aby pójść do lasu. Nawet większość akowców starała się jakoś zakotwiczyć w Polsce Ludowej, zdając sobie sprawę, że nas sprzedano i nic na to nie można poradzić.

  źródło: NKJP: Internet

 • Odmiana
  typ frazy: fraza czasownikowa
  odpowiednik aspektowy: ktoś idzie do lasu
  dk, npch; odmienny: pójść 
Data ostatniej modyfikacji: 08.12.2014