bohater liryczny

  • lit.  fikcyjna postać w utworze lirycznym, o której opowiada narrator, w odróżnieniu od podmiotu lirycznego, który sam przedstawia wydarzenia, oceny i stany emocjonalne
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    literatura

    • bohater liryczny piosenki, poezji, utworu
  • - Można by też ułożyć kilka antologii wierszy przedstawiających nieszczęśliwego, miotanego uczuciami bohatera lirycznego.
    - Wie pan dlaczego? Bo liryka miłosna była uwikłana w istotną dla romantyzmu problematykę nierówności społecznej.

    źródło: NKJP: Wzniosła i frywolna, Dziennik Polski, 2001-02-10

    Po pierwsze, kiedy bohater liryczny Achmatowej modli się o śmierć, pamięć o ziemi twerskiej jak gdyby utrzymuje go przy życiu.

    źródło: NKJP: Anna Bednarczyk: Wybory translatorskie: modyfikacje tekstu literackiego w przekładzie i kontekst asocjacyjny, 1999

    Co istotne - bohaterem lirycznym tej poezji jest kobieta uwikłana w codzienność, a jednocześnie bogata duchowo, intensywnie zaangażowana w wewnętrzne przeżywanie.

    źródło: NKJP: Jarosław Klejnocki: Na granicy ironii i cynizmu, Polityka, 2006-01-14

    W wypadku bohatera lirycznego Julii Hartwig mamy do czynienia z kimś, kto wbrew pozornej absurdalności życia decyduje się na jego heroiczną akceptację.

    źródło: NKJP: Stanisław Barańczak: Przed i po: szkice o poezji krajowej przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, 1988

    Są tu utwory dedykowane sprawom codziennym, wydarzeniom jakby marginalnym, ale dla bohaterów lirycznych tych wierszy wręcz dziejowym. Są przeżyte obserwacją uczestniczącą. Stąd szczególna wiarygodność tych utworów i specyficzny - niezafałszowany rodzaj obrazowania.

    źródło: NKJP: Stefan Pastuszewski: Czytania - słuchanie, Akant, 2008-04

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m1, odmienny: bohater, liryczny
Data ostatniej modyfikacji: 25.01.2018