świat przedstawiony

  • lit.  składnik utworu literackiego lub filmowego, będący ogółem zjawisk zaprezentowanych w tym utworze i obejmujący przede wszystkim czas i miejsce akcji, bohaterów, wydarzenia i procesy, elementy otoczenia i przyrodę, przedmioty oraz zasady panujące w opisywanym świecie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    literatura


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    film

    • świat przestawiony filmu, powieści, reklamy, utworu
    • konstrukcja; obraz; elementy świata przedstawionego
    • kreować świat przestawiony
  • „Zwiedzanie muzeum” to jeden z utworów Nabokova, w których świat przedstawiony poddany jest oddziaływaniu sił nieczystych. To właśnie bowiem za sprawą czarciej sztuczki narrator przeniesiony zostaje z Francji do swej rodzinnej Rosji [...].

    źródło: NKJP: Grzegorz Gazda, Agnieszka Izdebska, Jarosław Płuciennik (red.): Gotycyzm i groza w kulturze, 2003

    Waloryzacja „ja” narodowego - wedle określenia Trentowskiego - będącego „uzewnętrznieniem osobowości” określała sposób ujmowania przez romantyków zjawisk historycznych, ich interpretację a także literacką kompozycję świata przedstawionego.

    źródło: NKJP: Ireneusz Bittner: U podstaw antropologii filozoficznej polskiego romantyzmu, 1998

    Podmiot liryczny nie ujawnia się bezpośrednio w świecie przedstawionym utworu. Ukrywa się poza tym światem, mając o nim pełną wiedzę i sprecyzowane stanowisko moralno-aksjologiczne.

    źródło: NKJP: Jolanta Bujak-Lechowicz, Akant, 2010-02

    [...] „Obcy we mnie” jest produkcją wyjątkową, ocierającą się o sprawy bolesne. Nie potrzeba było wielu słów, by stworzyć naprawdę dobry scenariusz, zbudować realistyczny, pozbawiony patosu świat przedstawiony. Wystarczają gesty, zaś przejmująca cisza tylko przekonuje widza, jak bardzo człowiek pozostaje bezradny w kluczowych momentach swego życia.

    źródło: NKJP: Marta Akuszewska: Rodzicielskie wariacje, Esensja, 2009-07-02

    The Blair Witch Project jest skonstruowany w bardzo ciekawy sposób. Brak w nim jakiegokolwiek nadrzędnego filmowego „narratora”. Wszystkie obrazy, które są nam pokazywane, są zapisem subiektywnych „spojrzeń” bohaterów. W ten sposób nadrzędny autor, „narrator” [...] znika całkowicie za światem przedstawionym.

    źródło: NKJP: Mirosław Baran: Fałszywa Wiedźma - kultura, Magazyn Puls Studenta, 2000-04

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: świat, przedstawiony
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 10.01.2018