• Definicja

  uroczystość mająca na celu uczczenie uzyskania lub odzyskania przez kraj dostępu do morza, podczas której wrzuca się do wody symboliczny pierścień

 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
  arrow down
  Tradycja
  arrow down
  uroczystości i święta

  CZŁOWIEK I PRZYRODA
  arrow down
  Ziemia
  arrow down
  zbiorniki wodne

 • Połączenia
  • akt, rocznica zaślubin z morzem
 • Cytaty

  Odtąd Polska odwróciła się do morza plecami, na dodatek odgrodziły ją od wybrzeża rosnące w siłę Prusy i Brandenburgia. Państwem morskim zapragnęła być dopiero po zaślubinach z morzem w 1920 r.

  źródło: NKJP: Tomasz Walat, Jędrzej Winiecki: Bałtyk blues, Polityka, 2009-08-15

  Po to Polska dobijała się o szeroki dostęp do morza, żeby nie dać się odepchnąć Niemcom i nie stać się krajem trzeciej kategorii w Europie; po to Polacy stoczyli tyle bojów, tyle wojen i po to generał Haller dokonał zaślubin z morzem, żeby Polska miała okno na świat.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 17.12.2003

  18 marca cały Kołobrzeg został opanowany przez polskich żołnierzy. Tegoż dnia jednostki 1 Armii Wojska Polskiego oraz delegacja 2 Armii Wojska Polskiego zebrały się na brzegu Bałtyku - w celu uczczenia zwycięstwa poprzez zaślubiny z morzem.

  źródło: NKJP: Henryk Zdzisław Figura: 1 Armia Wojska Polskiego w walkach na Wale Pomorskim i o Kołobrzeg 28.01-12.02 i 9-18.03.1945, 2009

  W towarzystwie prezydenta [...], parlamentarzystów oraz lokalnych władz mieszkańcy Wejherowa i Pucka świętowali wczoraj 89. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

  źródło: NKJP: Piotr Niemkiewicz, Dziennik Bałtycki, 2009-02-11

  Festa w dniu Wniebowstąpienia, na którą trafił Jerzy Ossoliński, to niewątpliwie tradycyjne zaślubiny Wenecji z morzem, ponawiane od roku 1000.

  źródło: Internet: podkowianskimagazyn.pl

 • Odmiana
  typ frazy: fraza rzeczownikowa
  n2, odmienny: zaślubiny 
 • Pochodzenie

  Zwyczaj powstał w średniowiecznej Wenecji. W Polsce ceremonia odbyła się dwukrotnie: 10 lutego 1920 r. w Pucku oraz 18 marca 1945 w Kołobrzegu.

Data ostatniej modyfikacji: 07.06.2018