prawo pierwotne

  • praw.  prawo międzynarodowe, które dało podstawy powstania Unii Europejskiej i określa zasady jej funkcjonowania, obejmujące m.in. traktaty założycielskie tej wspólnoty oraz traktaty akcesyjne państw do niej wstępujących
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    stosunki międzynarodowe


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    regulacje prawne

    • prawo pierwotne Unii Europejskiej
    • akta, przepisy, regulacje, reguły, traktaty prawa pierwotnego
  • Podstawową zasadą prawa wspólnotowego, ustaloną w orzecznictwie ETS, jest zasada nadrzędności, która przewiduje, że prawo pierwotne oraz akty wydane na jego podstawie będą stosowane przed prawem krajowym. Do aktów prawa pierwotnego zalicza się przede wszystkim traktaty wraz z towarzyszącymi im załącznikami i protokołami. Obecnie do obowiązujących traktatów należą m.in. Traktat o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej oraz Traktat o Unii Europejskiej.

    źródło: NKJP: Maciej Pobocha: Pyrrusowe zwycięstwo, Dziennik Zachodni, 2006-09-27

    Uważam, że w przyszłości Trybunał Konstytucyjny będzie dysponował możliwością dokonywania oceny prawa wewnętrznego, np. z punktu widzenia norm zawartych w regulacjach prawa pierwotnego - w traktacie założycielskim i dalszych aktach podstawowych Unii Europejskiej, w traktacie akcesyjnym.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 05.07.2001

    W Unii każdy duży projekt inwestycyjny, czyli powyżej 50 mln euro, musi być akceptowany w Komisji. Regulacje dotyczące środowiska naturalnego wchodzą w zakres traktatu ustanawiającego wspólnotę, czyli są prawem pierwotnym i nie mogą być traktowane jako drugorzędne.

    źródło: NKJP: Jagienka Wilczak: Jak zjeść tę żabę, Polityka, 2007-04-28

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny: prawo, pierwotne
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 20.07.2017