Uderz w stół, a nożyce się odezwą

rzadziej Uderz ręką w stół, a nożyce się odezwą

rzadziej Uderz w stół, nożyce się odezwą

 • Definicja

  powiedzenia tego używamy w sytuacji, gdy osoba - mająca coś na sumieniu - doszukuje się aluzji do tego w wypowiedziach innych osób i demaskuje się gwałtowną reakcją

 • Warianty
  • rzadziej Uderz ręką w stół, a nożyce się odezwą
  • rzadziej Uderz w stół, nożyce się odezwą
 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
  arrow down
  Ocena i wartościowanie
  arrow down
  prawdy i wartości życiowe

 • Cytaty

  To budzi duże wątpliwości publiczne, o tym jeszcze będzie mowa w Sejmie. Sądzę, że również pan poseł o tym doskonale wie i dziwię się pewnej takiej agresywnej reakcji na to pana posła. Czy to nie jest zgodne z zasadą: uderz w stół, a nożyce się odezwą?

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 08.11.1995

  „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Czyż ja kogokolwiek oskarżam? Wyrażam swoją opinię, że osoba karana nie powinna zajmować się udzielaniem kredytów.

  źródło: Internet

  Lustracja jest nam bardzo potrzebna, więc to, że ustawa nie jest doskonała, nie jest istotne. A swoją drogą ciekawe, że lustracji najbardziej boją się byli opozycjoniści. [...] Jest takie stare przysłowie: uderz w stół, nożyce się odezwą.

  źródło: NKJP: Nic za darmo, Gazeta Wyborcza, 1997-02-05

  Pan poseł Rulewski zwrócił uwagę, jakobym użył tego sformułowania tylko w odniesieniu do jednego związku. Nie wymieniłem żadnego związku i nie miałem na uwadze związku, którego nazwę pan poseł Rulewski wymienił. Ale jeżeli w myśl zasady: uderz ręką w stół, a nożyce się odezwą, tak jest, to odpowiedzialność za tezę, że ten związek jest polityczny, bierze na siebie pan poseł Rulewski.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 27.09.1996

 • Odmiana
  typ frazy: fraza zdaniowa
 • Pochodzenie

  Pochodzenie wyrażenia związane jest z krawiectwem. Podczas pracy krawiec miewał problemy ze znalezieniem nożyc, które znajdować się mogły gdzieś na stole, pod materiałem lub w szufladzie. Po uderzeniu ręką w stół nożyce wydawały charakterystyczny dźwięk w zetknięciu z drewnem i tym samym możliwe było ich odnalezienie.

Data ostatniej modyfikacji: 07.03.2010