UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

flaczarnia

Chronologizacja

1832, Pamiętnik Rolniczo-Technologiczny, t. 1, polona.pl

Odmiana

część mowy: rzeczownik

rodzaj gramatyczny: ż

liczba pojedyncza liczba mnoga
M. flaczarnia
flaczarnie
D. flaczarni
flaczarni
neut
flaczarń
char
C. flaczarni
flaczarniom
B. flaczarnię
flaczarnie
N. flaczarnią
flaczarniami
Ms. flaczarni
flaczarniach
W. flaczarnio
flaczarnie

Pochodzenie

Zob. flaki

Definicja

lokal gastronomiczny, w którym dawniej przyrządzano i serwowano flaki, stanowiące podstawą menu lub będące w nim jedynym daniem

Kwalifikacja tematyczna

CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA Jedzenie i jego przygotowanie miejsca, osoby, przedmioty, sytuacje związane z jedzeniem

CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA Praca miejsca pracy

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE Tradycja świat dawnych epok i wydarzenia historyczne

Cytaty

[...] podawano je [...] w Łodzi i innych miastach Kongresówki. Według Wiecha najlepsze przygotowywała Gienia Wątróbkowa, żona stałego bohatera jego felietonów Walerego. Jadano je w słynnych flaczarniach na Starym Mieście oraz w szynkach odwiedzanych przez wyrobników, służbę i przekupniów [...].

źródło: KWJP: Maciej Nowak: 365 obiadów — krok do ocalenia kraju, Gazeta Lokalna — Warszawa, 2015-12-24

W latach sześćdziesiątych były jeszcze w Warszawie na ulicach ostatnie „flaczarnie” serwujące flaki po warszawsku [...].

źródło: Internet: salon24.pl

Data ostatniej modyfikacji: 08.05.2026
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj
json