używane w celu wyrażenia przez mówiącego niezadowolenia z tego powodu, że dana osoba znalazła się w określonym miejscu
Warianty
diabli kogoś nadali
diabli kogoś przynieśli
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające
Cytaty
- Uwaga! - syczy od drzwi Stachurka. - Kropa wraca. Ledwie zdążyli odskoczyć od szafy, na progu ukazał się Kropa trzymając w jednej i drugiej ręce po pęku butelek lemoniady. - A was znów tu lichoprzyniosło! - ryczy na widok dzieci. - Wynocha, no, już!
źródło: NKJP: Edmund Niziurski: Księga urwisów, 1954
- Wszystko przez nią - mamrotał do siebie. - Jakieś licho ją przyniosło . Czarownica przeklęta. Czuł, że od kiedy ta dziwna kobieta pojawiła się ponownie w życiu Calmina, nic już nie będzie takie jak kiedyś.
Chełmicki skrzywił się z wyraźnym niezadowoleniem. Znać już po nim było wódkę. Był podniecony, dziewczęce oczy zwęziły mu się cokolwiek i bardzo błyszczały. - Diabli tę hołotę przynieśli! Ale tamci zbyt hałaśliwie rozmawiali i zanadto byli zajęci sobą, aby mogli usłyszeć.
źródło: NKJP: Jerzy Andrzejewski: Popiół i diament, 1948
Całe dnie spędza w parku Skaryszewskim na warszawskiej Pradze. Wkurza go tylko, że gdy czasem z plecakiem siedzi na ławce, to około 11 pojawiają się strażnicy miejscy. - Diabli ich nadali - mówi z pogardą. - Pewnie znowu będą się dopytywać, czy aby na pewno w plecaku są książki, bo coś tak dziwnie brzęczy.