sokole oko

jastrzębi wzrok

  • bardzo dobry wzrok
    • jastrzębi wzrok
    • jastrzębie oko
    • orli wzrok
    • sokoli wzrok
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

    zmysły

    • mieć sokole oko
      dostrzec, wypatrzyć, zauważyć, zobaczyć coś sokolim okiem; wypatrywać czegoś sokolim okiem
  • Jest tu pierzasto od paproci i zgniło od zeszłorocznych liści. Ścieżkę mamy wyraźną, tylko w jednym miejscu Wacek sokolim okiem zobaczył coś interesującego, co okazuje się okopem wojennym z tamtej wojny.

    źródło: NKJP: Zygmunt Haupt: Baskijski diabeł: opowiadania i reportaże, 2007

    Łatwo zauważa się także lakierowane w kolorze nadwozia boczne listwy, trzeba za to sokolego oka, by zauważyć różnicę w kolorystyce deski rozdzielczej [...].

    źródło: NKJP: (WIB): Brylantowe hasło, Dziennik Bałtycki, 1999-03-10

    Kiedy pojawiał się nad kominem dymek (o ile nie było w danym dniu wiatru, który w ogóle uniemożliwiał wszelką informację), kamery uwieczniały to, a specjalni eksperci o sokolich oczach określali, nie zawsze trafnie, jego kolor. Najczęściej bowiem dym był szarobury.

    źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Watykan bez tajemnic, 1997

    Na czystej kartce należy napisać potrzebne informacje wypisanym długopisem, ale trzeba też mieć sokoli wzrok. — Na kartce powstają rowki, które są widoczne pod światło. Coś da się w ten sposób odczytać, chociaż jest to dość skomplikowana metoda i może okazać się zawodna.

    źródło: NKJP: Marcin Zasada: Jak oszukać belfra, Dziennik Zachodni, 2003-05-12

    - Nie myli się pan, to holownik! Ciągnie za sobą dwie barki! - To już dawno spostrzegłem gołym okiem - z cieniem zarozumiałości rzekł bosman, dumny ze swego sokolego wzroku, co niejednokrotnie z naciskiem podkreślał.

    źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tajemnicza wyprawa Tomka, 1996

    I wtedy właśnie Witia usłyszał głos, który poderwał go jak trąbka kawaleryjskiego ogiera. Jastrzębim wzrokiem wypatrywał wśród kłębiącego się tłumu źródła tego głosu: tak, nie mylił się, to było miauknięcie prawdziwego kota!

    źródło: NKJP: Andrzej Mularczyk: Sami swoi, 1997

    Obraz komputerowy pokazał piłkę na oucie, ale wyświetlił komunikat „in” , co oznacza, że piłka była w korcie. System przydał się także Rosjaninowi Maratowi Safinowi, który podczas jednego meczu kilkanaście razy udowodnił sędziom, że nie posiadają jastrzębiego oka, co potem odpowiednio skomentował podczas konferencji prasowej.

    źródło: NKJP: Internet

    [...] już mnie dostrzegł orlim wzrokiem, już zmierza szybko w moją stronę sierżant o ponurej gębie. „Czego tu szukacie, obywatelu?”.

    źródło: NKJP: Aleksander Sołżenicyn: Archipelag Gułag, 1998

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny: sokole, oko
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 17.12.2011