męki Tantala

 • książk.  cierpienie, polegające na tym, że nie można zaspokoić swoich pragnień i skorzystać z czegoś, co wydaje się osiągalne
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Stany psychiczne człowieka

  emocje i uczucia

  • przeżywać męki Tantala
 • Stany są świetnym miejscem na rzucenie palenia, bo tam nietaktem towarzyskim jest pokazanie się z papierosem, po prostu nie wypada. [...] Zatrzymał się w Waszyngtonie w domu zamożnych Amerykanów, oczywiście niepalących, i przez cały dzień przeżywał męki Tantala. Kiedy gościnni gospodarze położyli się spać, przekradł się cichutko do toalety, wyciągnął klubowego i nie zdążył jeszcze skończyć papierosa, kiedy pod domem stał wóz straży pożarnej.

  źródło: NKJP: Elżbieta Cichocka: NO SMOKING, Gazeta Wyborcza, 1993-10-22

  Pracownicy Komitetu Badań Naukowych przeżywają dziś męki Tantala, mitycznego władcy, który nie mógł zaspokoić pragnienia stojąc po szyję w wodzie. KBN ma przed nosem ćwierć miliarda dolarów na polski przemysł hi-tech, ale na razie nie może się do nich zbliżyć.

  źródło: NKJP: Piotr Brzózka, Paweł Spodenkiewicz: Masz, babo, offset, Dziennik Łódzki, 2003-08-16

  Dżek, ja wiem, co to lizanie Nowego Jorku przez szybę, ja parę lat lizałem - toż to męki Tantala!

  źródło: NKJP: Edward Redliński: Szczurojorczycy, 1994

  [...] chodzi o to, by nie narażać wołu na męki Tantala, jakie odczuwałby brodząc w kłosach, a nie mogąc ich skosztować.

  źródło: NKJP: Mikołaj Szymański: Najlepiej spożyć przed końcem, Gazeta Wyborcza,1996-11-08

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  p3, odmienny: męki
 • W mitologii greckiej Tantal został skazany przez bogów na straszne męczarnie. Cierpiał głód, którego nie mógł zaspokoić owocami wiszącymi nad jego głową zbyt wysoko, nie był w stanie też zaspokoić pragnienia i napić się wody, w której stał.
  Cierpiąc głód, nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową, umierając z pragnienia nie mógł napić się wody, w której był zanurzony po kolana, tuż nad nim chwiał się głaz, grożąc mu w każdej chwili zmiażdżeniem.

Data ostatniej modyfikacji: 20.11.2013