jęz.błędne z naukowego punktu widzenia objaśnienie pochodzenia jakiegoś wyrazu, oparte na podobieństwie jego formy do innych wyrazów lub na innych swobodnych skojarzeniach
Etymologia ludowa nazwy Ornak pochodzi od legendarnego zdarzenia, które tak oto opisuje Witold Henryk Paryski - Kiedyś Äoreł (orzeł) porwał tam siedmioletniego chłopca, uniósł go w powietrze, a potem opuścił i chłopiec się zabił. Stąd od słowa Äoreł„ powstała nazwa ÄOrnok”. Pochodzenie nazwy Ornak nie jest jednak znane.
źródło: NKJP: Jolanta Flach: Na Halach Doliny Kościeliskiej, Tygodnik Podhalański nr 43, 1996
W Przyszowej w gminie Łukowica znajduje się wzniesienie i przysiółek zwany Łyżką (lub Wyżką), gdzie niegdyś znajdował się gród. Jak głosi legenda, przed wiekami, w tym miejscu podczas najazdu tatarskiego na Stary Sącz miała się schronić św. Kinga, która ponoć zgubiła tam cenną, srebrną Łyżkę. Taka jest ludowa etymologia tej nazwy miejscowej.
źródło: NKJP: Dziennik Polski, 2003-10-24
Dalej podążymy do Radzymina [...]. Wbrew [...] potocznej etymologii nazwa tego miasteczka nie pochodzi od życzliwego ostrzeżenia przez zbójcami i nieprzyjaznymi mieszczanami (Radzymin - „Radzę omiń”), ale ma źródło patronimiczne, pochodzi od starosłowiańskiego Radzima.
źródło: NKJP: Zdzisław Skrok: Wielkie Rozdroże: ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni, 2008