ktoś nadrobił drogi

ktoś nałożył drogi

 • ktoś, aby gdzieś dotrzeć, przeszedł lub przejechał dłuższą drogę od jakiejś innej, którą też można byłoby dostać się w to miejsce
  • ktoś nałożył drogi
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  ruch i spoczynek


  CZŁOWIEK I TECHNIKA

  Transport

 • – Ja to nawet specjalnie nadrobiłam drogi i pojechałam na dworzec PKS do Bielska, aby bez problemu zasięgnąć informacji.

  źródło: NKJP: Trybuna Śląska, Zagubieni pasażerowie, Trybuna Śląska, 2002-07-03

  Trzeba jeszcze odróżnić takie rzeczy - czy jest to letnia wycieczka w Gorce, gdzie ktoś nieposiadający GPS-a ani umiejętności najwyżej pobłądzi i trochę nadrobi drogi [...], czy też zimowy wyjazd w Tien-szan. W tym ostatnim przypadku i ja pożyczyłabym GPS i zabrała go ze sobą [...].

  źródło: NKJP: Internet

  Mają do wyboru: albo iść kilkaset metrów przez podmokłe łąki, albo nadrobić drogi i pójść przez las. Siedem rodzin z ul. Robakowskiej w Luzinie nie ma dojazdu do swoich posesji.

  źródło: NKJP: Joanna Kielas: Na noszach przez kładkę, Wieczór Wybrzeża, 2004-10-21

  - To wioska w puszczy. Można przepłynąć jezioro i dojść do niej lasem, można też dojechać pociągiem, ale z przystanku trzeba nałożyć drogi.

  źródło: NKJP: Włodzimierz Kowalewski: Powrót do Breitenheide, 1998

  - By dojechać do Wymysłowa obecnie, trzeba zaliczyć objazd przez Pojałowice lub Parkoszowice. To spore nałożenie drogi, strata czasu. A stąd, gdzie stoimy, Wymysłów niemal w zasięgu ręki.

  źródło: NKJP: Nie ma już topieli, ale..., Dziennik Polski, 2000-11-23

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  dk, npch; odmienny: nadrobić

  odpowiednik aspektowy: ktoś nadrabia drogi

Data ostatniej modyfikacji: 05.12.2014