ktoś oddał sprawiedliwość komuś/czemuś

ktoś oddał honor komuś/czemuś

 • książk.  ktoś obiektywnie i uczciwie ocenił kogoś lub coś, przyznając, że ta osoba ma rację lub to coś jest słuszne albo przyznając, że ten ktoś lub to coś posiada dane pozytywne cechy
  • ktoś oddał honor komuś/czemuś
  • ktoś oddał rację komuś/czemuś
  • ktoś oddał słuszność komuś/czemuś
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • Ksiądz Romualdo napisał do Watykanu, prosząc o pozwolenie wstąpienia do klubu kibica Fluminese. Duchowny przychodził na wszystkie treningi zespołu. Mijały lata bez sukcesów. Piłkarze uważali, że Romualdo przynosi im pecha. Wściekali się na niego, wymyślali mu wykorzystując, że był od urodzenia głuchy. Kiedy jednak zaczęli wygrywać, oddali sprawiedliwość księdzu.

  źródło: NKJP: Dariusz Wołowski: Czary i przesądy w futbolu, Gazeta Wyborcza, 1996-04-12

  Uczono nas, że istnieje jakieś stałe prawo, na mocy którego „dzieci” muszą zawsze buntować się przeciwko „ojcom”, pogardliwie traktować ich myśli i prace - i dopiero gdy same staną się „ojcami” i zostaną zapłacone przez swoich następców tą samą miarą obcości i niezrozumienia - oddadzą sprawiedliwość przeszłości.

  źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Legendy nowoczesności: eseje okupacyjne, 1996

  Marian prychnął. Zachwycony! Adelą! - A czymże Adela tak cię zachwyca? - spytał, opanowując chęć czknięcia. - Co w niej takiego widzisz? No, może nieźle gotuje, jak się ją przyciśnie. - Postanowił oddać żonie sprawiedliwość. - I rzadko pyskuje - dodał.

  źródło: NKJP: Ewa Siarkiewicz: Kuźnia głupców, 2009

  Jest to, rzecz jasna, sprawa, o którą filozofowie kłócili się żarliwie przez stulecia, i nie sposób tutaj oddać sprawiedliwości argumentom, jakie materialiści i ich przeciwnicy wysuwali na rzecz teorii identyczności albo przeciw niej.

  źródło: NKJP: Leszek Kołakowski: Bergson, 1985

  Był w Ameryce, w Anglii. Spytałam go, czego nie wiedział o Ameryce, a co tam dopiero poznał. Odpowiada, że tak świetnie oddana jest sprawiedliwość pracy fizycznej. Kto pracuje może przyzwoicie żyć.

  źródło: NKJP: Anna Kowalska: Dzienniki 1927-1969, 2008

  Motywy kierujące twórcami owego obrazu są już bardziej tajemnicze, ale im również należy oddać słuszność – za to, że pokazują, jak kino może być słabe.

  źródło: NKJP: Przemysław Romański: Gatunkowa pomyłka, Esencja, 2009-08-21

  Trzeba oddać rację Posądzy, że mimo posiadania większej ilości głosów nie chciała tego wykorzystywać i podjęła decyzję o zwrocie przywłaszczonego majątku.

  źródło: NKJP: (Gaj): Czy się obroni?, Gazeta Krakowska, 2002-11-20

  Tu akurat trzeba byłemu wiceministrowi oddać honor, od początku twierdził, że takiego gangu nie ma.

  źródło: NKJP: Policyjna choroba, Polityka, 2005

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  dk, pch; odmienny: oddać

  odpowiednik aspektowy: ktoś oddaje sprawiedliwość komuś/czemuś

Data ostatniej modyfikacji: 21.10.2016