coś przełamało lody

coś przełamało pierwsze lody

 • coś ułatwiło pokonanie początkowego skrępowania, nieufności lub niechęci przy zapoznawaniu się lub przy bliższym poznawaniu się z kimś albo przy nawiązywaniu współpracy
  • coś przełamało pierwsze lody
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia relacji międzyludzkich

  • alkohol przełamał lody
 • Gospodarzom nie wypadało nic innego jak ugościć przybysza i porozmawiać z nim dłużej. No i stało się! Alkohol przełamał lody, rozwiązał języki. Niemiec, chyba po raz pierwszy w życiu, usłyszał o losach Polaków, którzy musieli opuścić swoje domy, posiadłości, majątki [...].

  źródło: NKJP: Pamięć jak blizna: Dziennik Polski, 2000-08-16

  Na początku we wsi panowała też niepewność co do tego, kim będą ci niepełnosprawni, czy nie będą agresywni itd. W przełamaniu nieufności pomogła tragiczna historia Radwanowic. [...] po wojnie w Radwanowicach zostało wiele sierot. Kiedy się pojawiliśmy, ludzie zaczęli mówić, że będziemy budować „sierociniec”. I to przełamało lody.

  źródło: NKJP: Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Moje życie nielegalne, 2008

  Podczas pierwszego meczu w barwach Romy wiedział, że musi zrobić coś, co przełamie lody między nim a publicznością. Dał z siebie wszystko, a nawet trochę więcej - w pewnym momencie zaatakował sędziego, za co został wyrzucony z boiska.[...] - Po tym incydencie kochał mnie już cały Rzym.

  źródło: NKJP: Sławomir Mizerski: Zibi zwycięzca, Polityka, 2001-03-10

  Słodycze, które przyniosły przedszkolaki, i wspólne śpiewy piosenek, przełamały lody między jednymi i drugimi. Wszyscy świetnie się wspólnie bawili.

  źródło: NKJP: (pach): Ciepła wizyta, Gazeta Krakowska, 2004-05-28

  Jak wyglądało pierwsze spotkanie? - Zwyczajnie. Przywitaliśmy się, chłopcy pokazali mi swoje pokoje i mówili: a to są nasze gry. Przyjrzałem się i mówię: tę grę znam, tę też, a tej nie - i tak komputer przełamał pierwsze lody.

  źródło: NKJP: Maria Nowak: Mój osobisty au pair, Gazeta Poznańska, 2002-12-13

  - Opowiedz mi o was - poprosiłem Tuli, córkę Nogo, gdy spirytus przełamał pierwsze lody.

  źródło: NKJP: Mariusz Wilk: Dom nad Oniego, 2006

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  dk, npch; odmienny: przełamać

  odpowiednik aspektowy: coś przełamuje lody

 • bez ograniczeń + coś przełamało lody +
  (między KIM)
Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2016