poprawność polityczna
-
unikanie w wypowiedziach publicznych sformułowań, które mogłyby naruszyć poczucie godności danej grupy ludzi i świadczyłyby o jej dyskryminowaniu
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
Od rana zbieram gratulacje za felieton, choć niektórzy, jak Mirul, mówią, że brak tu poprawności politycznej, bo chłopów opisuję tendencyjnie, jako ochlapusów, nierobów itd.
źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Lewa, wspomnienie prawej, 2003
Na zmianę wpływ mają treści, ideologie i sposób postępowania w krajach, z których bierzemy przykład, czyli Europy Zachodniej i USA. Obowiązuje tam poprawność polityczna, skłaniająca do powściągliwości w wyrażaniu etnocentryzmów i szowinizmów.
źródło: NKJP: Ewa Nowicka: OBOP: Polacy wobec ludzi innych narodów i ras, 1999-02-02
W amerykańskich kampusach zrodziło się zjawisko political correctness - politycznej poprawności - walki przeciwko wszelkim przejawom dominacji jakiejś grupy społecznej nad inną (np. zamiast słów „rasa biała” zwolennicy poprawności politycznej domagali się użycia terminu „rasa kaukaska”) [...].
źródło: NKJP: Grzegorz Brzozowicz: Sto płyt, które wstrząsnęły światem: kronika czasów popkultury, 2000
To sprawa Rywina przełamała pewne tabu, pewną źle pojętą poprawność polityczną. Przecież jeszcze niedawno, gdy ktoś zaczynał mówić o pewnych anomaliach życia politycznego w kraju, natychmiast przyklejano mu etykietkę „oszołoma”. Dopiero afera Rywina pokazała, że polski system jest głęboko zdegenerowany, żeby nie użyć dosadniejszego określenia: przekupny.
źródło: NKJP: Waldemar M. Gaińki, Gazeta Częstochowska, 2003-07-18
Osobiście nie mam dobrych skojarzeń z poprawnością polityczną jako terminem, bo kojarzy mi się z formą autocenzury. Nie przemawia do mnie argument, że jakieś sformułowanie jest niepoprawne politycznie, ale - że nie ma w nim szacunku dla drugiego człowieka.
źródło: NKJP: Joanna Podgórska: Spokojnie, to tylko język, Polityka, 2006-04-15
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: poprawność , polityczna
Zwykle lp -
ang. political correctness