debata oksfordzka

  • debata mająca formę dyskusji nad postawioną tezą, w której biorą udział dwa zespoły - obrońców i przeciwników tezy, i która prowadzona jest przez marszałka oraz toczy się w obecności sekretarza - czuwającego nad poprawnym przebiegiem debaty, m.in. poprzez kontrolowanie czasu wystąpień jej uczestników; w zależności od przyjętej formy debaty kończy się ona głosowaniem publiczności lub oceną debaty przez specjalnie wyznaczoną komisję sędziowską
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    działalność naukowa

    • zorganizować debatę oksfordzką
      wziąć udział w debacie oksfordzkiej
  • 7 maja o godz. 16.00 w rawickim Ratuszu odbędzie się debata oksfordzka na temat: ,,Polska w Unii Europejskiej - za czy przeciw’’.

    źródło: NKJP: STK: Rawicz, Gazeta Poznańska, 2002-05-04

    Uczniowie z klubu europejskiego „EuroPik” przy VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach zorganizowali debatę oksfordzką. Debatowało osiem osób podzielonych na dwie drużyny: propozycji i opozycji.

    źródło: NKJP: mokr: Tak tylko dla Unii, Trybuna Śląska, 2003-11-20

    Kapitularz w Klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie stał się miejscem cyklu debat oksfordzkich. Biorą w nich udział uczniowie pierwszych i drugich klas pięciu wybranych liceów.

    źródło: NKJP: Szczepan Głapiak: W świetle argumentów, Wychowawca, 2004-05

    W klasycznych debatach oksfordzkich nie ma pytań, jest propozycja (do odrzucenia dla opozycji). W większości tytułów debat publicznych i telewizyjnych w Polsce stawia się jednak pytania, bo chyba jednak bliższe są one naszej tradycji.

    źródło: NKJP: Piotr Legutko: Sztuka debaty czyli jak się nie dać, 2009

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: debata, oksfordzka
  • Pochodzi od nazwy najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii - Uniwersytetu Oksfordzkiego, w którym zapoczątkowano ten typ debaty.

Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2016