-
1.a
stan psychiczny wywołany czymś, co dana osoba ocenia negatywnie jako niewłaściwe lub na bardzo niskim poziomie i co powoduje u niej nieprzyjemny dyskomfort, bo wie, że coś powinno być inne -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Stany psychiczne człowieka
emocje i uczucia -
- najmniejsza; żadna; fałszywa żenada
- żenada i wstyd; niesmak i żenada, wstyd i żenada
- poczucie, uczucie; cień żenady
- odczuwać; wywoływać, wzbudzać żenadę; nie czuć żenady
- mówić coś (o czymś), opowiadać (o czymś), powiedzieć coś; przyznawać coś (że...), przyznawać się (do czegoś); pisać (o czymś); korzystać z czegoś bez żenady
-
Czołowi aktorzy, mistrzowie polskiej sceny bez cienia żenady występują w idiotycznych sitcomach i szmirowatych serialach albo wygłupiają się w reklamach.
źródło: NKJP: Wstyd, Dziennik Polski, 2002-08-23
W poczuciu, iż u rzucających się w oczy arcylasek i tak nie mam szans - stawiałem na średnie. Zanim jednak do wytypowanej przeciętniachy się zbliżyłem, ogarniała mnie żenada, że idę na łatwiznę, i rezygnowałem.
źródło: NKJP: Jerzy Pilch: Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści, 2006
Wystąpienia w parlamencie, które wzbudzają niesmak i żenadę, to mordobicia pomiędzy politykami przed kamerami zadowolonej publiki, jak to nieraz bywało w innych państwach.
źródło: NKJP: Internet
Wówczas Eibel [...] wydobył z walizki dwie sympatyczne butelki z Polski: jedną z miodem pitnym wawel, drugą z żubrówką. Postanowił darować je Gwinejczykom, ale nagle nasunęły mu się skrupuły - byli to przecież mahometanie, bezwzględni wrogowie alkoholu. Z pewną żenadą, więc i z nadmiernym przejęciem, przystąpił do uzasadniania, że to tylko, lekarstwa, że to miód wzmocniony, ekstrakt z trawy żubrowej [...].
źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Nowa przygoda: Gwinea, 1962
O opiniotwórczej sile tego pisma świadczy fakt, że jest ono powszechnie cytowane w rozmowach - często z obowiązkowym zastrzeżeniem, że „ja oczywiście tego nie czytam”, ale jeszcze częściej bez jakiegokolwiek poczucia żenady czy wstydu.
źródło: NKJP: Elżbieta Cichocka: Ewie Szumańskiej z „Tygodnika Powszechnego” przyszedł do głowy pomysł utopijny, Gazeta Wyborcza, 1997-02-10
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. żenada
żenady
D. żenady
żenad
C. żenadzie
żenadom
B. żenadę
żenady
N. żenadą
żenadami
Ms. żenadzie
żenadach
W. żenado
żenady
Inne uwagi
Zwykle lp
-
Od: żenować
-
Zob. też: