pędzlak
-
biol. cudzożywny grzyb o grzybni wyglądem przypominającej łańcuszek, z którego pionowo wyrastają twory w kształcie pędzelków, rozwijający się na żywności, skórze i innych powierzchniach, wykorzystywany w produkcji niektórych antybiotyków oraz w procesie dojrzewania serów pleśniowych i wędlin
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
mikroorganizmy
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
materiały używane w przemyśle -
hiperonimy: pleśń
-
[...] pod wpływem pędzlaka ser nabrał niespotykanego aromatu. Nowość okazała się smaczna i przebojem wdarła się na stoły. Jaskinie i piwnice wypełniły powoli dojrzewające kręgi serów, których odmian nikt nie zliczy
źródło: NKJP: Coś o pleśni, Dziennik Polski, 2006-01-20
W 1928 Fleming został profesorem bakteriologii i wtedy też dokonał kolejnego odkrycia. Mikroskopijny zarodnik pędzlaka Penicillium notatum przypadkowo dostał się przez okno lub ktoś przyniósł go na rękawie płaszcza i z niego rozwinęła się zwykła, biała pleśń. Bakterie, które były blisko niej – zginęły.
źródło: NKJP: Bogumiła Nehrebecka: Cudowna tabletka - antybiotyk, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2007-02-09
Kropidlaki najczęściej występują na powierzchni świeżego mięsa, pleśniaki na powierzchni mięsa przechowywanego w warunkach chłodniczych, ale przy braku wymiany powietrza, natomiast pędzlaki obserwuje się na produktach mięsnych.
źródło: Internet: nutrivitality.pl
Lodówka była wypełniona mnóstwem spożywczych resztek, zawiniętych w różne odmiany szeleszczących papierków i folii. Spora część z tych resztek przeżywała właśnie swój renesans, tętniąc życiem, jakiego nie powstydziłaby się żadna szkolna hodowla pędzlaka czy kropidlaka.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. pędzlak
pędzlaki
D. pędzlaka
pędzlaków
C. pędzlakowi
pędzlakom
B. pędzlak
pędzlaki
N. pędzlakiem
pędzlakami
Ms. pędzlaku
pędzlakach
W. pędzlaku
pędzlaki
-
Kalka n.-łac. pēnicillium; zob. pędzel