reperkusja

  • książk.  negatywne konsekwencje, jaki wywołuje jakiś fakt lub wydarzenie
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    więzienie i kara

  • hiperonimy:  reakcja
    skutek
    • istotne, negatywne, poważne, przykre; daleko idące, dalsze, głębokie, ogromne, szerokie, wielkie, znaczące; międzynarodowe, zagraniczne; polityczne, społeczne; ewentualne, jakieś, możliwe, określone, pewne, różne; pierwsze, swoje; żadne reperkusje
    • mieć, powodować, spowodować, wywołać reperkusje
  • Osiemdziesiąt lat temu, po wielowiekowej tułaczce, Górny Śląsk wrócił w granice Polski. Bo taka była jego wola. Dziś reperkusja tego ważnego wydarzenia — w porównaniu z „cudem nad Wisłą” — jest taka sobie, wydziadowana jakaś, choć prawdziwym cudem był powrót Śląska do Polski.

    źródło: NKJP: Kazimierz Kutz: Prezent z nieba... ... albo Acta Universitatis Wratislaviensis No 2364, Dziennik Zachodni, 2002-06-28

    Kwadrans akademicki to zwyczaj na wyższych uczelniach, który pozwala na opuszczenie bez żadnych reperkusji studentom zajęć, gdy prowadzący je spóźnia się ponad piętnaście minut.

    źródło: NKJP: Internet

    Już w trakcie pracy nad „Mefistem” Klaus Mann świadomy był rezonansu i potencjalnych reperkusji związanych z powieścią. W jednym z listów pisał, iż będzie to „nikczemna” książka, obrazująca korupcję moralną świata kultury nazistowskich Niemiec.

    źródło: NKJP: Katarzyna Jedynakiewicz: Intelektualista a polityka : działalność emigracyjna Klausa Manna (1933 – 1949), 2002

    Wiele państw w obawie przed reperkusjami w stosunkach z krajami arabskimi, nawet nie podejmowało próby zbliżenia do Izraela.

    źródło: NKJP: Internet

    Wysoki i rosnący poziom bezrobocia w Polsce, które jest zjawiskiem o negatywnych reperkusjach społeczno-gospodarczych w wymiarze całego kraju, dotyka ze szczególnie niszczącą siłą przede wszystkim jednostki.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 25.02.2003

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. reperkusja
    reperkusje
    D. reperkusji
    reperkusji
    neut
    reperkusyj
    char
    C. reperkusji
    reperkusjom
    B. reperkusję
    reperkusje
    N. reperkusją
    reperkusjami
    Ms. reperkusji
    reperkusjach
    W. reperkusjo
    reperkusje

    Inne uwagi

    Zwykle lmn

  • fr. répercussion

    z p.-łac. repercussiō 'odbicie, odtrącenie; odbicie echem; zderzenie się'

CHRONOLOGIZACJA:
XVII w., Kart XVII-XVIII
Data ostatniej modyfikacji: 19.10.2016