łabędź krzykliwy

 • zool.  duży ptak o białych piórach i żółtym dziobie z czarnym czubkiem, pływając ma wyprostowaną szyję, wydaje dźwięki podobne do klangoru żurawi; zamieszkuje od Islandii po Kamczatkę; Cygnus cygnus
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  ptaki

 • hiperonimy:  ptak
 • Na dużych fotogramach oglądać można m.in. rybitwę białowąsą, ptaka z południowej Europy, który u nas gnieździ się dopiero od 20 lat i jest bardzo rzadki. Jest też łabędź krzykliwy (z żółtym dziobem, wydający dźwięki trąbienia), który przylatuje do nas z północy i zimuje pod Wawelem razem z naszymi łabędziami niemymi; autorowi udało się go uchwycić, gdy nadpływała barka i ptak zrywał się do lotu.

  źródło: NKJP: Sposoby na ptaka, Dziennik Polski, 2000-08-11

  Przy odrobinie szczęścia mamy szansę zobaczyć także najrzadsze i najcenniejsze gatunki: bociana czarnego, czaplę purpurową, orła bielika czy łabędzia krzykliwego. W kwietniu większość gatunków opiekuje się potomstwem, dzięki czemu możemy zaobserwować wyjątkowe sceny.

  źródło: NKJP: Jerzy Wójcik: Dolina pełna atrakcji, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2007-03-31

  Największe wrażenie to było pierwsze, niespodziewane spotkanie z łabędziem krzykliwym. Od naszego różni się żółtym kolorem dzioba.

  źródło: NKJP: Małgorzata Iskra: Ptasie życie, Gazeta Krakowska, 2003-02-28

  Na szczęście łabędzie krzykliwe, które osiedliły się w Polsce, na razie nie mają tego problemu. Boją się ludzi i trzymają się z dala od wszystkich, nawet od miłośników zwierząt.

  źródło: NKJP: Adam Wajrak: Pierwsze spotkanie Wajraka z krzykliwcem, Gazeta Wyborcza, 1997-10-22

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m2, odmienny: łabędź, krzykliwy

Data ostatniej modyfikacji: 01.09.2016